19.01.2021
PL EN
02.12.2020 aktualizacja 02.12.2020

NCBR: 81 mln zł ze środków europejskich na walkę z pandemią

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W drugiej edycji konkursu Szybka Ścieżka „Koronawirusy” przyznano 81 mln zł pochodzących z funduszy europejskich. Projekty mają na celu przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się wirusów - poinformowało w środę Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Nabór do trzeciej edycji konkursu trwa do końca roku.

Szybka Ścieżka „Koronawirusy” to program mający na celu przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusów, ze szczególnym uwzględnieniem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. NCBR wspiera projekty polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym.

"Rynek z zainteresowaniem odpowiedział na ogłoszony przez nas konkurs o tak ważnej i aktualnej tematyce. W pierwszych dwóch rundach konkursu przedsiębiorcy i konsorcja złożyli aż 129 wniosków o dofinansowanie innowacyjnych projektów" – skomentował w komunikacie przesłanym PAP dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki. Dodał, że NCBR czeka na kolejne projekty, których realizacja przyczyni się do pokonania obecnej pandemii i przeciwdziałania takim zjawiskom w przyszłości.

Jak poinformowało NCBR, wśród projektów wybranych do dofinansowania są takie, które przyczynią się do szybszej i lepszej diagnostyki („Opracowanie systemu PCR|COV – urządzenia do diagnostyki molekularnej Point-of-Care wykrywającego markery RNA wirusa SARS-CoV-2 oraz innych infekcji wirusowych powodujących zbliżone objawy” firmy Curiosity Diagnostics), które pomogą w walce z rozprzestrzenianiem się wirusów („Opracowanie szkła wirusobójczego w celu zwalczania zagrożenia epidemiologicznego” firmy D.A. Glass), jak i takie, które pomogą w codziennym życiu w czasie pandemii („iPreschool.care – platforma do zdalnego nauczania przedszkolnego w warunkach izolacji firmy Yellow House).

O wsparcie w ramach konkursu mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, zarówno MŚP, jak i duże firmy oraz konsorcja składające się z przedsiębiorców lub przedsiębiorców i jednostek naukowych. Łączny budżet konkursu to ponad 200 mln zł. W dwóch zakończonych już rundach przyznano 150 mln zł dofinansowania na realizację 25 projektów.

W aplikowaniu o środki mają pomóc webinary przygotowane przez NCBR na YouTube.

Zgłaszane do dofinansowania w konkursie Szybka Ścieżka „Koronawirusy” projekty mają obejmować badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe oraz prace przedwdrożeniowe. Obligatoryjnym elementem są jedynie eksperymentalne prace rozwojowe. Minimalna wartość projektu w przypadku pojedynczego MŚP to 1 mln zł, a w przypadku dużych firm oraz konsorcjów 2 mln zł. Dofinansowanie może wynieść aż do 80 proc. wartości kosztów kwalifikowanych w projekcie.

Informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie NCBR. 

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021