Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
04.12.2020 aktualizacja 04.12.2020

Dr hab. Maksymilian Opolski z nagrodą Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Dr hab. Maksymilian Opolski z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie został tegorocznym zdobywcą Nagrody Prezesów PTK. Naukowiec specjalizuje się w kardiologii interwencyjnej i obrazowaniu – szczególnie w zastosowaniu tomografii komputerowej we wspomaganiu przezskórnych interwencji wieńcowych.

Nagroda Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przyznawana jest za oryginalne, zdefiniowane osiągnięcie naukowe lub nowatorskie rozwiązanie wdrożeniowe w zakresie kardiologii klinicznej lub doświadczalnej, udokumentowane pracami opublikowanymi w recenzowanych czasopismach naukowych. To była już 20. edycja tego prestiżowego wyróżnienia. 3 grudnia odbyła się konferencja prasowa połączona z przekazaniem nagrody finansowej, ufundowanej przez firmę Bayer.

Dr hab. n. med. Maksymilian Opolski specjalizuje się w kardiologii interwencyjnej i obrazowaniu – szczególnie w zastosowaniu tomografii komputerowej we wspomaganiu przezskórnych interwencji wieńcowych.

"Nagroda Prezesów PTK to najbardziej prestiżowe wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, marzenie każdego kardiologa naukowca. Bardzo się cieszę, że moja działalność została doceniona przez Kapitułę" – powiedział laureat cytowany w przesłanym PAP komunikacie o wynikach konkursu. I dodał: "Nagrodzone prace dotyczą zastosowania inwazyjnych i nieinwazyjnych technik obrazowania w diagnostyce, leczeniu oraz stratyfikacji ryzyka pacjentów z chorobą wieńcową i anomaliami tętnic wieńcowych".

Dr hab. n. med. Maksymilian Opolski jest adiunktem w Klinice Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku lekarskim w 2008 roku i od początku pracy zawodowej związał się z Instytutem. Szkolił się i pracował m.in. w Kerckhoff-Klinik w Bad-Nauheim (Niemcy) oraz w VU University Medical Center w Amsterdamie (Holandia).

Laureat opracował tomograficzną skalę CT-RECTOR, służącą do przewidywania wyniku przezskórnego udrożnienia przewlekle zamkniętych tętnic wieńcowych. Ponadto wprowadził na użytek kliniczny optyczną koherentną tomografię w diagnostyce pacjentów z zawałem serca bez istotnych zwężeń w tętnicach wieńcowych. Oba osiągnięcia spotkały się z dużym zainteresowaniem kardiologów interwencyjnych na całym świecie, a skala CT-RECTOR jest powszechnie używana przez operatorów przewlekle niedrożnych tętnic wieńcowych.

"Nagradzamy kandydatów mających pasję, konsekwentnie rozwijających zainteresowanie konkretnym zagadnieniem badawczym, a jednocześnie mających osobowość. Kandydatów, którzy są doświadczeni, robią coś szczególnego, zaistnieli już w środowisku naukowym, są rozpoznawalni i oczywiście publikują swoje dokonania naukowe" – powiedziała prof. Janina Stępińska, która przewodniczyła kapitule nagrody.

Podczas konferencji prasowej przy okazji wręczenia nagrody firma Bayer zainaugurowała inicjatywę #ThankYouScience. To forma wyrażenia wdzięczności ludziom nauki za ich pasję odkrywania nieznanego, dociekliwość, wiarę w ludzkie możliwości i pełne odwagi wizje, prowadzące do przełomowych odkryć. W ramach inicjatywy, organizator zachęca wszystkich do dzielenia się w mediach społecznościowych wyrazami uznania dla nauki oraz wdzięczności dla naukowców wraz z przykładami dowodzącymi, w jaki sposób nauka zmienia ich codzienne życie. Elementem inicjatywy są filmowe impresje na temat pasji naukowców, ich ciekawości świata i motywacji do jego zmiany - można je obejrzeć na kanale Bayer Polska na YouTube.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024