Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
07.12.2020 aktualizacja 07.12.2020

Katowice/ Podpisano porozumienie o współpracy ZUS z uniwersytetem medycznym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Warsztaty, szkolenia czy konsultacje poświęcone tematyce ubezpieczeń społecznych zakłada ramowa umowa o współpracy podpisana przez przedstawicieli ZUS i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (SUM).

Umowę podpisali prezes ZUS Gertruda Uścińska i rektor SUM Tomasz Szczepański – poinformowała w poniedziałek PAP regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego Beata Kopczyńska.

Przypomniała, że SUM jest koleją uczelnią wyższą, która wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych będzie realizowała projekty z zakresu ubezpieczeń społecznych. Współpraca obejmie także działalność dydaktyczną, naukową i badawczą.

"Bliższa współpraca ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, który jest wiodącym ośrodkiem akademickim, to dla nas ogromne wyróżnienie i szansa" – oceniła prof. Uścińska. Rektor SUM dodał, że dla studentów i doktorantów współpraca z ZUS stanowi spore zaplecze wsparcia merytorycznego.

"W ramach umowy realizowane będą m.in. warsztaty, szkolenia, konsultacje poświęcone tematyce ubezpieczeń społecznych oraz możliwe będzie zamieszczanie publikacji przygotowywanych przez nauczycieli akademickim w kwartalniku +Ubezpieczenia Społeczne. Teoria i Praktyka+" – wskazał prof. Szczepański.

Kopczyńska zaznaczyła, że realizacja podpisanych porozumień z uczelniami wyższymi jest bardzo ważna dla ZUS. Od 2016 r. nabrała ona systemowego charakteru.

"Zakład podpisał umowy z ponad 100 państwowymi i prywatnymi ośrodkami akademickimi, które kształcą na kierunkach humanistycznych, ekonomicznych, medycznych oraz technicznych. Teraz do tego grona dołączył Śląski Uniwersytet Medyczny" – podała rzeczniczka.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach powstał w 1948 r. Ma pięć wydziałów zlokalizowanych w Katowicach-Ligocie, Zabrzu, Bytomiu i w Sosnowcu. Kształci lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, analityków medycznych, biotechnologów medycznych, a także specjalistów z zakresu zdrowia publicznego, medycyny ratunkowej, dietetyki, pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, kosmetologii, neurobiologii, elektroradiologii, zarządzania ryzykiem zdrowotnym i coachingu medycznego.

Od ponad 20 lat uczelnia prowadzi także studia na kierunku lekarskim w języku angielskim, a od roku akademickiego 2014/2015 również na kierunku lekarsko-dentystycznym. Powstały także studia w języku angielskim na kierunkach farmacja i biotechnologia medyczna, fizjoterapia, pielęgniarstwo, położnictwo, zdrowie publiczne i dietetyka. SUM współpracuje z ponad 80 uczelniami zagranicznymi, m.in. z Wielkiej Brytanii, Czech, Włoch i ze Szwecji. Współpraca obejmuje np. wymianę studentów, informacji w zakresie programów dydaktycznych, a także wymianę i szkolenia kadry dydaktycznej. (PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

kon/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024