25.02.2021
PL EN
15.01.2021 aktualizacja 15.01.2021

Zielona Góra/ Uniwersytet Zielonogórski rozpoczyna remont akademików

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Zielonogórski rozpoczyna remont akademików w kampusie A. Całkowity koszt inwestycji, która obejmie trzy budynki, to 13,8 mln zł - poinformowała w czwartek Katarzyna Doszczak z Biura Prasowego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Uczelnia otrzymała na ten cel dofinansowanie w wysokości 7,5 mln zł z budżetu państwa i 440 tys. z funduszy UE.

Największym zadaniem będzie remont i modernizacja Domu Studenta Rzepicha, który został wybudowany w 1964 r. W tym budynku studenci mieszkają na trzech piętrach i to one zostaną przebudowane kosztem 10 mln zł.

Zlikwidowane zostaną wszystkie wspólne kuchnie czy łazienki. W wyniku przebudowy powstanie 60 segmentów mieszkalnych - po 20 na każdym piętrze, składających się z dwóch pokoi, aneksu kuchennego i łazienki, w których można będzie zakwaterować 179 studentów.

Dodatkowo Dom Studenta Rzepicha zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - zostanie wbudowana winda, która ułatwi przemieszanie się. Dodatkowo powstaną pomieszczenia wspólne takie jak pralnie czy suszarnie. Cały budynek zostanie poddany termomodernizacji.

„Modernizacja poprawi się standard i warunki lokalowe dla studentów, a ocieplenie budynku obniży koszty jego eksploatacji. Prace remontowe mają się rozpocząć po zakończeniu procedury przetargowej. Budynek ma być oddany do użytku do końca tego roku” – powiedziała Doszczak.

Dwa kolejne akademiki w kampusie A, które w najbliższym czasie przejdą renowację to Domy Studenta Piast i Ziemowit. Zostaną one poddane termomodernizacji i zyskają windy wraz z podjazdami dla niepełnosprawnych. Koszt modernizacji obydwu budynków to 3,8 mln zł. Przetargi zostaną ogłoszone pod koniec tego roku. Realizacja robót planowana jest w 2022 r.

Doszczak dodała, że będą to kolejne inwestycje w kampusie A Uniwersytetu, gdyż kończy się właśnie budowa parkingu dla samochodów osobowych, który pomieści 130 pojazdów. Ponad milion zł wyłożyło na ten cel miasto.

We wszystkich akademikach Uniwersytetu Zielonogórskiego znajdujących się kampusach A i B jest łącznie 1290 miejsc dla studentów i 10 pokoi przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ krap/

Copyright © Fundacja PAP 2021