02.03.2021
PL EN
21.01.2021 aktualizacja 21.01.2021

Tropikalne lasy deszczowe mogą zacząć emitować dwutlenek węgla przed rokiem 2050

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W ciągu kilku najbliższych dziesięcioleci wzrost temperatur może sprawić, że lądowe ekosystemy, w tym także tropikalne lasy deszczowe będą uwalniały więcej dwutlenku węgla niż go pochłoną - informuje pismo “Science Advances”.

Każdy żywy organizm ma zakres temperatur, w jakim czuje się najlepiej. Poza tym zakresem radzi sobie gorzej. Podobnie jest z całymi ekosystemami.

Rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają tlen w procesie fotosyntezy. Wyższe temperatury mogą obniżać tempo fotosyntezy. Ponadto rośliny oddychają, uwalniając dwutlenek węgla - dlatego możliwe jest, że ekosystemy zamiast wychwytywać i magazynować gazy cieplarniane staną się ich "emiterami netto". To jeszcze pogorszy sytuację.

Dr Katharyn Duffy z Northern Arizona University i jej współpracownicy stworzyli krzywą zależności od temperatury dla roślin, model przewidujący reakcje na zmiany temperatury dla całej lądowej roślinności na Ziemi. Potrzebnych danych dostarczyła FLUXNET, globalna sieć czujników meteorologicznych monitorujących wymianę węgla w ekosystemach.

Jak wynika z symulacji z użyciem modelu, punkt krytyczny, w którym lądowe ekosystemy zamieniają się w źródła dwutlenku węgla może zostać osiągnięty już za 20–30 lat.

„Wszystkie rośliny na Ziemi pobierają około 30 proc. całego (dwutlenku - przypis PAP) węgla, który emitujemy, więc zaprzestanie tego może spowodować gwałtowną zmianę klimatu” - powiedziała Duffy. „Jest to pętla sprzężenia zwrotnego, w której rośliny pobierają mniej węgla, więc jest więcej węgla w atmosferze, która bardziej się ociepla i tak dalej, i tak dalej”. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021