Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
29.01.2021 aktualizacja 29.01.2021

COVID-19 może mieć wieloletni wpływ na liczbę zgonów z powodu chorób serca

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W najbliższych latach pośredni i bezpośredni wpływ COVID-19 może zwiększyć liczbę zgonów z powodu chorób serca - wynika z raportu American Heart Association.

Choroby układu krążenia pozostają główną przyczyną zgonów na całym świecie. W roku 2019, ostatnim, dla którego wyliczono już globalne statystyki, prawie 18,6 miliona ludzi zmarło z tego powodu. Oznacza to wzrost o 17,1 proc. w ciągu ostatniej dekady. W 2019 roku odnotowano ponad 523,2 miliona przypadków chorób układu krążenia, co stanowi wzrost o 26,6 proc. w porównaniu z rokiem 2010.

Eksperci przewidują, że globalne obciążenie chorobami sercowo-naczyniowymi będzie rosło wykładniczo w ciągu najbliższych kilku lat, wraz z ewolucją długoterminowych skutków obecnej pandemii COVID-19.

„COVID-19 zebrał ogromne żniwo na całym świecie i może się stać się jedną z trzech lub pięciu głównych przyczyn zgonów w roku 2020. Jednak będzie mieć bezpośredni i pośredni wpływ na wskaźniki rozpowszechnienia chorób układu krążenia i zgonów w najbliższych latach - powiedział dr Salim S. Virani z Baylor College of Medicine w Houston w Teksasie. - Badania pokazują, że ten wyjątkowy koronawirus może powodować uszkodzenie serca. Co ważne, wiemy również, że ludzie z opóźnieniem szukają pomocy w przypadku zawałów serca i udarów mózgu, co może skutkować gorszymi wynikami leczenia”.

Jak zaznaczył Virani, jeszcze bardziej krytycznym problemem będzie zagrożenie dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, zaostrzone przez niewłaściwy styl życia, który był powszechny podczas pandemii.

„Nadzwyczajne okoliczności radzenia sobie z COVID-19 zmieniły nasz sposób życia, w tym przyjęcie niezdrowych zachowań, o których wiadomo, że zwiększają ryzyko chorób serca i udaru mózgu - powiedział Virani. - Niezdrowe nawyki żywieniowe, zwiększone spożycie alkoholu, brak aktywności fizycznej i psychiczne skutki izolacji podczas kwarantanny, a nawet strach przed zakażeniem wirusem - wszystko to może niekorzystnie wpłynąć na ryzyko dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Będziemy musieli obserwować i reagować na te trendy, ponieważ ich pełne konsekwencje będą prawdopodobnie odczuwalne przez wiele lat".

American Heart Association co roku publikuje ostateczną aktualizację statystyczną, dostarczając wyczerpujących zasobów najbardziej aktualnych danych, odkryć naukowych i ocen wpływu chorób sercowo-naczyniowych na poziomie krajowym i globalnym. Coroczna aktualizacja stanowi zestawienie najnowszych, najbardziej istotnych statystyk dotyczących chorób serca, udarów i czynników ryzyka wpływających na zdrowie układu krążenia. Na podstawie aktualizacji statystycznej z 2021 r., która dostarczyła danych dotyczących śmiertelności w USA z 2018 r., choroby sercowo-naczyniowe pozostają główną przyczyną zgonów w USA.

Dane z USA są gromadzone we współpracy z National Institutes of Health i innymi agencjami rządowymi, podczas gdy dane dotyczące globalnych trendów są dostarczane przez Global Burden of Disease Study z Institute for Health Metrics and Evaluation na University of Washington. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024