Powstało narzędzie wykrywające potencjalnych samobójców wśród nastolatków

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Spersonalizowany system pomoże rodzicom i opiekunom wykryć myśli samobójcze wśród młodzieży i przewidzieć ryzyko samobójstwa nastolatka jednocześnie wskazując, które dziecko wymaga wsparcia specjalistów - donosi czasopismo JAMA Psychiatry.

Computerized Adaptive Screen for Suicidal Youth (CASSY) powstał dzięki wspólnej pracy amerykańskich psychologów i psychiatrów. Skuteczność systemu przetestowano na dwóch grupach nastolatków w wieku 12-17 lat, którzy odwiedzili oddziały ratunkowe. System został opracowany w pierwszej grupie obejmującej 2075 młodych ludzi i sprawdzony w drugiej, niezależnej grupie z danymi zebranymi od 2754 chłopców i dziewcząt.

165 nastolatków (6 proc.) z drugiej grupy badawczej, którzy trafili na oddział, podjęło co najmniej jedną próbę samobójczą w ciągu trzech miesięcy. CASSY przewidział ryzyko podjęcia próby samobójczej z dokładnością ok. 89 proc. w ciągu kolejnych trzech miesięcy od wizyty na oddziale.

Jak twierdzą twórcy CASSY, system dostarcza pracownikowi służby zdrowia informacji o poziomie prawdopodobieństwa popełnienia samobójstwa przez osobę badaną. Narzędzie identyfikuje różne poziomy ryzyka - od łagodnego do wysokiego.

Sposób działania narzędzia jest dość prosty - nastolatkowie, którzy trafiają na pogotowie, wypełniają kwestionariusz na urządzeniu cyfrowym. Liczba i rodzaj pytań są oparte na udzielonych wcześniej odpowiedziach, dzięki czemu badanie przesiewowe dostosowuje się automatycznie do indywidualnego przypadku pacjenta.

Młodzieży zadawane są pytania o myśli samobójcze, oraz o inne czynniki, które mogą im zagrażać, takie jak zaburzenia snu, problemy z koncentracją, pobudzenie, depresja i poczucie beznadziejności, oraz problemy środowiska rodzinnego i szkolnego. Kombinacja tych czynników pozwala ocenić poziom ryzyka samobójstwa.

„To narzędzie może być kolejnym krokiem w wysiłkach zmierzających do ulepszenia modeli opieki klinicznej, aby odpowiednio zaspokoić potrzeby zdrowia psychicznego młodzieży” - zaznacza psycholog Cheryl King z Uniwersytetu Michigan w USA, jedna z autorek narzędzia.

Według danych, samobójstwo to druga najczęstsza przyczyna śmierci wśród młodzieży w USA. W ciągu ostatnich prawie 20 lat wskaźnik samobójstw wśród nastolatków w wieku 12-17 lat wzrósł w Stanach Zjednoczonych o 62 proc. Psychologowie zauważają, że połowa z osób, które targnęły się na życie nigdy nie otrzymała specjalistycznej pomocy.

Więcej na ten temat: https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/article-abstract/2775993 (PAP)

anl/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera