01.03.2021
PL EN
18.02.2021 aktualizacja 18.02.2021

MRPiT: prof. Grzegorz Wrochna nowym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej

Prof. Grzegorz Wrochna. PAP/Rafał Guz 03.07.2013 Prof. Grzegorz Wrochna. PAP/Rafał Guz 03.07.2013

Wicepremier Jarosław Gowin wręczył nominację na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorzowi Wrochnie - poinformowało w czwartek ministerstwo rozwoju pracy i technologii. Nowy szef PAK jest profesorem nauk fizycznych.

"Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin wręczył dziś prof. dr hab. Grzegorzowi Wrochnie nominację na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej" - czytamy w komunikacie MRPiT.

"Moje dotychczasowe doświadczenia zawodowe dobrze przygotowały mnie do pełnienia tej funkcji" - powiedział, cytowany w komunikacie, prof. Grzegorz Wrochna. Dodał, że objęcie kierownictwa PAK to "możliwość zrobienia czegoś pożytecznego i ważnego dla Polski".

Nowy prezes Polskiej Agencji Kosmicznej jest profesorem nauk fizycznych. W latach 1986-1991 pracował na Wydziale Fizyki UW, współpracował z ośrodkami naukowymi DESY w Hamburg i CERN w Genewie - wskazał resort.

Dodano, że od 1999 r. pracował w Instytucie Problemów Jądrowych. Był też inicjatorem utworzenia Narodowego Centrum Badań Jądrowych w 2011 r. i jego dyrektorem do 2015 r. Utworzył w nim m.in. Zakład Astrofizyki Cząstek. Był współtwórcą i przewodniczącym Polskiej Sieci Astrofizyki Cząstek. Reprezentował Polskę w komitetach programowych EURATOM, komitetach Nuclear Energy Agency OECD, Radzie Nadzorczej unijnego Joint Research Centre. W latach 2019-2020 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie nadzorował m.in. współpracę z Komisją Europejską i ESA.

Polska Agencja Kosmiczna POLSA powstała na mocy ustawy z 26 września 2014 r. Zadaniem Agencji jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez łączenie świata biznesu i nauki. Pomaga też rodzimym przedsiębiorcom w pozyskiwaniu funduszy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Priorytetowym zadaniem PAK jest "dbałość o bezpieczeństwo państwa i jego obywateli oraz zwiększenie polskiego potencjału obronnego poprzez wykorzystanie systemów satelitarnych" - zaznaczono. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Copyright © Fundacja PAP 2021