Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.09.2021
PL EN
02.03.2021 aktualizacja 02.03.2021

Wieloryby i delfiny genetycznie odporne na nowotwory

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

To, że wieloryby, delfiny i morświny chorują na nowotwory rzadziej od ludzi wydaje się wynikać z ich cech genetycznych - informuje pismo “Proceedings of the Royal Society B".

Walenie są najdłużej żyjącymi ssakami - niektóre gatunki wielorybów żyją nawet 200 lat. Naukowców zastanawia jak to możliwe, skoro ogromne ciała morskich ssaków zawierają tak wiele komórek. „Jeśli masz więcej komórek, ryzyko, że jedna z nich stanie się nowotworowa, wzrasta - wskazała Daniela Tejada-Martinez z Uniwersytetu Austral w Chile. - Tak więc, jeśli jesteś duży lub żyjesz dłużej, masz tysiące i miliony komórek, które mogą stać się szkodliwe”. Jednak walenie mają znacznie niższe wskaźniki zachorowań na nowotwory niż większość innych ssaków, w tym ludzie. Ta sytuacja znana jest jako paradoks Peto.

„Jest taki żart, że wieloryby powinny rodzić się z rakiem i nawet nie być w stanie istnieć, ponieważ są po prostu za duże” - zauważył Vincent Lynch z University at Buffalo. Jego zdaniem walenie po prostu “opracowały” lepsze mechanizmy ochrony przed rakiem.

Teraz Tejada-Martinez i jej współpracownicy zbadali ewolucję 1077 genów supresorowych nowotworów (TSG). W sumie porównali ewolucję genów u 15 gatunków ssaków, w tym siedmiu gatunków waleni. U waleni wyselekcjonowano geny regulujące uszkodzenia DNA, rozprzestrzenianie się nowotworu i działanie układu odpornościowego. Zespół odkrył również, że walenie zdobywały i traciły TSG w tempie 2,4 razy wyższym niż u innych ssaków.

„To nie tak, że zamierzamy brać geny wielorybów wprowadzać je do organizmu ludzi i uodporniać ludzi na raka - mówi Lynch. - Ale jeśli uda się znaleźć geny, które odgrywają rolę w supresji nowotworów u innych zwierząt, i jeśli potrafimy dowiedzieć się, co one robią, być może uda się stworzyć naśladujący to lek dla ludzi”. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021