22.04.2021
PL EN
16.03.2021 aktualizacja 16.03.2021

PAN rozpoczyna nabór do programu stypendialnego PASIFIC dla naukowców z zagranicy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Od poniedziałku naukowcy z całego świata, reprezentujący wszystkie dziedziny naukowe, mogą aplikować o dwuletnie pobyty badawcze w instytutach Polskiej Akademii Nauk (PAN) - poinformowała akademia. W pierwszym konkursie wyłonionych będzie 35 naukowców.

Jak informuje PAN, stypendyści PASIFIC otrzymają miesięczne wynagrodzenie w wysokości ok. 2500 euro netto. Osobom, które zdecydują się przyjechać do Polski z rodzinami, przysługiwać będzie dodatek rodzinny. Ponadto naukowcy będą mieli do dyspozycji budżet na badania w wysokości do 93 000 euro.

W pierwszym konkursie zostanie wyłonionych 35 najlepszych naukowców, którzy przyjadą do Polski między styczniem a marcem 2022 r. Termin składania wniosków mija 30 czerwca.

"Polska Akademia Nauk jest czołową instytucją naukową w Polsce, która cieszy się znakomitą renomą na całym świecie. Zachęcam naukowców z zagranicy do składania wniosków o pobyty naukowe w programie PASIFIC. Mam nadzieję, że zobaczymy się w Polsce, w laboratoriach i pracowniach instytutów PAN" – zachęca wiceprezes PAN, prof. Paweł Rowiński.

Z informacji udostępnionych przez akademię wynika, że aby ubiegać się o stypendium w ramach programu PASIFIC, kandydaci muszą m.in. posiadać co najmniej stopień naukowy doktora lub mieć 4-letnie równoważne doświadczenie badawcze w pełnym wymiarze pracy.

Jednocześnie PAN poszukuje 45 ekspertów z odpowiednim doświadczeniem i osiągnięciami naukowymi do oceny propozycji zgłoszonych przez kandydatów. Zgłoszenia są możliwe tutaj: https://pasific.pan.pl/call-for-evaluators/. Każda zgłoszona aplikacja do programu przejdzie ocenę pod względem etyki badań. Dlatego poszukiwani są również eksperci z doświadczeniem w ocenie kwestii etycznych i znajomością procedur etycznych obowiązujących w programach ramowych UE (zgłoszenia: https://pasific.pan.pl/call-for-ethics-experts/). Eksperci otrzymają wynagrodzenie za swoją pracę.

Szczegółowe informacje na temat programu PASIFIC znajdują się na stronie: https://pasific.pan.pl/ 

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Copyright © Fundacja PAP 2021