Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.09.2021
PL EN
27.03.2021 aktualizacja 27.03.2021

Ryby też bywają altruistyczne

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W sytuacji, kiedy mamy do wyboru samotne zjedzenie pysznego posiłku lub podzielenie się nim z bliskimi, potrzeba dobrej wymówki, by wybrać tę pierwszą opcję. Okazuje się, że ryby również mają podobną skłonność do dbania o inne osobniki.

Naukowcy z Osaka City University jako pierwsi wykazali właśnie altruistyczne inklinacje wśród ryb poprzez serię zadań związanych z wyborem prospołecznym. Badacze postawili samce pielęgnicy zebry przed dwoma wyborami: antyspołeczną opcją zachowania pożywienia dla siebie i prospołeczną możliwością otrzymania jedzenia dla siebie i drugiego osobnika.

Ryby uczestniczące w eksperymencie umieszczono w akwarium i pokazano im osobniki umieszczone w innym zbiorniku. Kiedy była w nim partnerka, z którą badany samiec posiadał potomstwo, ryby dokonywały prospołecznego wyboru, a w efekcie oba osobniki otrzymywały pokarm. Z kolei kiedy w drugim akwarium nie było żadnego zwierzęcia, badany samiec nie wykazywał preferencji ani do opcji prospołecznej, ani antyspołecznej.

Dla zrozumienia, jak kontekst społeczny wpływa na rybie wybory, zespół zamienił partnerki na inne samce lub samice, których badane ryby wcześniej nie widziały. Zaobserwowano, że uczestnicy eksperymentu nie byli skłonni dzielić się pożywieniem z rywalizującym z nimi samcami, ale nie miały nic przeciwko nakarmieniu nieznanej samicy - jakby to była ich własna partnerka. W kolejnej próbie w pobliżu eksperymentalnego zbiornika postawiono także akwarium z partnerką samca. Co ciekawe, w jej obecności samiec nie był już taki skory do karmienia nieznanej samicy.

„W rezultacie można powiedzieć, że pielęgnice zebry właściwie odróżniają swoje partnerki, nieznane samice oraz samców-rywali i zmieniają swoje decyzje w zależności od sytuacji” - powiedział szef zespołu dr. Shun Satoh.

Wyniki prób odzwierciedlają podobne eksperymenty z udziałem naczelnych. Jest to jednak pierwszy przypadek, kiedy zaobserwowano takie zachowania u ryb. Naukowcy - poprzez kolejne eksperymenty - chcą się dowiedzieć, czy ryby rzeczywiście mają kompetencje psychospołeczne i w jaki sposób ich mózgi wyewoluowały w tym kierunku. Może się okazać, że pochodzenie takiej potrzeby troski wiąże ludzi z dawnymi przodkami, a nawet sięga dalej – do ryb. (PAP)

mrt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021