22.04.2021
PL EN
06.04.2021 aktualizacja 06.04.2021

Opolskie/ Kolejny samorząd w regionie chce ściągnąć medyków, fundując stypendia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Władze gminy Kluczbork chcą stypendiami zachęcić studentów kierunków medycznych do podjęcia pracy w tym mieście. Wcześniej na taki krok zdecydował się samorząd województwa opolskiego.

Od kilku lat szpital w Kluczborku ma problemy z zapewnieniem odpowiedniej liczby personelu medycznego. Zdarzały się sytuacje, gdy z powodu braku lekarzy zawieszano funkcjonowanie oddziału szpitala.

Samorząd Kluczborka postanowił zachęcić studentów kierunków medycznych po ukończeniu edukacji do pracy w kluczborskich placówkach medycznych. W tym celu dla studentów trzech ostatnich lat kierunków medycznych, którzy zadeklarują podjęcie pracy w Powiatowym Centrum Zdrowia, samorząd będzie fundował roczne stypendia w wysokości dwóch tysięcy złotych miesięcznie.

Na nieco niższe stypendia mogą także liczyć studenci kierunków pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego, którzy – zależnie od trybu kształcenia – mogą liczyć na wsparcie w wysokości od tysiąca do 1,2 tys. złotych miesięcznie.

Wcześniej system stypendiów dla studentów medycyny, którzy chcą podjąć pracę w placówkach służby zdrowia województwa opolskiego, wprowadził opolski urząd marszałkowski, który podpisał już pierwsze umowy z kilkudziesięcioma studentami z całej Polski. Samorządowcy zapewniają, że zainteresowani studenci mogą korzystać z obu stypendiów jednocześnie, co dałoby kwotę czterech tysięcy złotych miesięcznie w czasie otrzymywania wsparcia. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ joz/

Copyright © Fundacja PAP 2021