Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.09.2021
PL EN
19.04.2021 aktualizacja 19.04.2021

Pomysł inteligentnych uli rozwijany przez studentów z PŁ

Źródło: Politechnika Łódzka Źródło: Politechnika Łódzka

Inteligentne ule wspierają pszczelarzy w prowadzeniu pasieki m.in. poprzez aplikacje umożliwiające doglądanie pszczół z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Rozwiązania takie doskonali drużyna Politechniki Łódzkiej, która reprezentowała Polskę w światowych finałach Microsoft Imagine Cup 2021.

Wyłoniona w półfinałach Imagine Cup 2021 drużyna Intelligent Hives (Inteligentne Ule) składa się z doktorantów i studentów wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.

"W ostatnich latach możemy zaobserwować spadek populacji pszczoły miodnej, co pokazuje, że zapobieganie wymieraniu pszczół nie jest łatwe. Zapylanie przez pszczoły zapewnia reprodukcję oraz wzrost wielu gatunków roślin, dlatego brak tych pożytecznych owadów odczują nie tylko pszczelarze, ale my wszyscy" – mówi pomysłodawca projektu, Sebastian Górecki.

Aplikacja umożliwia doglądanie pasiek z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie za pośrednictwem urządzeń takich jak smartfon, tablet, czy komputer. Dodatkowo ułatwia ona wykrywanie chorób, rójki, przeprowadzanie inspekcji ula, planowanie zadań, a także prowadzenie dokumentacji chorobowej pszczelich rodzin.

Urządzenie BeeHUB, również stworzone przez polski zespół, wykonuje precyzyjne pomiary m.in. wagi, dźwięku, temperatury i wilgotności, dzięki czemu można sprawdzać, czy ul jest dobrze ocieplony, czy nie gromadzi się w nim wilgoć, przez którą mogłyby gnić ramki, oraz możliwe jest stałe kontrolowanie przybytków i ubytków w ulu.

Dziewiętnasta edycja międzynarodowego konkursu Imagine Cup została zorganizowana przez Microsoft w formie zdalnej. Do finału zakwalifikowano 38 projektów, w tym jeden z Polski, prowadzony przez studentów i doktorantów Politechniki Łódzkiej. Inteligentne monitorowanie uli jest jednym z sześciu projektów w kategorii Earth. Ostatecznie wygrały zespoły z: Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych, Kenii i Tajlandii. 

Więcej informacji: https://imaginecup.microsoft.com/pl-pl/Events

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021