Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
21.04.2021 aktualizacja 21.04.2021

Śląski Uniwersytet Medyczny podpisał umowę z siecią ośrodków badań klinicznych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach podpisały umowę z firmą Pratia - największą w Europie, niezależną, międzynarodową siecią ośrodków badań klinicznych – poinformowała we wtorek uczelnia.

W ośrodkach tych realizowane są projekty badawcze dla potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa leków oraz wyrobów medycznych. Głównym obszarem działania sieci jest onkologia.

Przedmiotem zawartej umowy jest organizacja i realizacja studiów podyplomowych "Badania kliniczne w medycynie", które będą prowadzone na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu. Z ich inicjatywą wystąpił dziekan tego wydziału prof. Sebastian Grosicki.

"Wartością tych studiów będzie połączenie wiedzy z praktyką, a absolwenci uzyskają kompetencje do ubiegania się o pracę w ośrodkach badań klinicznych w kraju i za granicą. Strony zadeklarowały współpracę w zakresie jakości kształcenia, w szczególności wzajemną pomoc w przygotowaniu programu kształcenia studiów podyplomowych" – powiedział prorektor SUM prof. Oskar Kowalski.

"Skupiamy się na łączeniu profesjonalnych i doświadczonych badaczy z pacjentami. Zróżnicowany model sieci ośrodków badawczych pozwala nam oferować szeroki zakres obszarów terapeutycznych. Zapewnia to naszym partnerom dostęp do placówek ambulatoryjnych i szpitalnych, w zależności od wymagań projektu. Jesteśmy szczególnie dumni z jednostek onkologicznych. Wierzę, że wspólna inicjatywa Pratia oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przyczyni się lepszego kształcenia przyszłych kadr dla dynamicznie rozwijającej się branży badań klinicznych oraz poszerzania wiedzy o samych badaniach, które są nieodzownym elementem postępu medycyny" – ocenia wiceprezes Pratii Łukasz Bęczkowski.

Sieć rozwija się od 2012 r., łącząc ponad 90 ośrodków badawczych w Europie. Pratia prowadzi obecnie ok. 500 badań klinicznych rocznie. W 2014 r. dołączyła do Grupy NEUCA - spółki publicznej, notowanej na GPW w Warszawie, działającej w branży hurtowej sprzedaży farmaceutycznej i ochronie zdrowia. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024