Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
29.04.2021 aktualizacja 29.04.2021

Konflikty rodzinne w dzieciństwie mogą przyczynić się do problemów psychicznych u nastolatków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzieci, które przed 9. rokiem życia były świadkami głośnych kłótni między rodzicami oraz same mocno kłóciły się z rodzicami, mogą wykazywać problemy psychiczne w późnym okresie dorastania - wynika z badań opublikowanych na łamach Psychological Medicine.

Badania ujawniły, że praca nad relacjami w rodzinie może zapobiec późniejszym problemom ze zdrowiem psychicznym. Dotyczy to również dzieci, które napotkały na swojej drodze bardzo poważne trudności, jak np. śmierć bliskiej osoby, lub poważny wypadek. Dodatkowo wzmocnienie samooceny dziecka może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych zaburzeń funkcjonowania.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Royal College of Surgeons (RCSI) University of Medicine and Health Sciences w Irlandii.

Zespół badawczy w ramach projektu Growing Up in Ireland przeanalizował dane ponad 6 tys. irlandzkich dzieci. Według uzyskanych danych nieco ponad jedna czwarta z nich doświadczyła przykrych i trudnych wydarzeń życiowych przed ukończeniem 9. roku życia. Badani, którzy w dzieciństwie doświadczyli konfliktów w domu - między rodzicami lub między dzieckiem a rodzicem - znacznie częściej zgłaszali problemy ze zdrowiem psychicznym w późnym okresie dojrzewania (17-18 lat).

Jak wynika z analizy danych, 35 proc. dzieci, które doświadczyły w dzieciństwie konfliktów rodzinnych wykazywało trudności w eksternalizacji - uzewnętrznianiu i mówieniu o swoich trudnościach w późniejszym czasie. Osoby dotknięte tymi trudnościami mogą wykazywać zachowania autodestrukcyjne lub agresywne wobec innych. Część z nich charakteryzuje również aspołeczność.

Konflikty pomiędzy rodzicami a dziećmi wykazały z kolei trudności internalizacyjne nastolatków. Osoby z tego typu zaburzeniami mają trudność w przyjmowaniu bądź akceptowaniu poglądów innych osób, ich zwyczajów, przekonań, standardów i wartości z jednoczesnym przyjmowaniem ich z czasem za własne i związane z własnym światopoglądem. Skutkiem tych trudności mogą być lęki separacyjne, fobie, depresja, izolacja społeczna czy zaburzenia obsesyjno-kompulsacyjne. Te trudności wykazało 42 proc. badanych.

„Wspieranie ciepłych relacji w rodzinie i pielęgnowanie więzi ogniska rodzinnego może uchronić wiele dzieci przed wystąpieniem różnych problemów ze zdrowiem psychicznym w późniejszym okresie życia” - tłumaczy Mary Cannon, profesor psychiatrii w RCSI.

Profesor zauważa również, że praca nad poczuciem własnej wartości dzieci może również wpłynąć na poprawę funkcjonowania dziecka w przyszłości.

“Nasze badanie wskazuje na te sfery życia dzieci, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby pomóc im poradzić sobie z traumatycznymi doświadczeniami. Nie chodzi jedynie o konflikty w rodzinie. Tymi wydarzeniami mogą być ciężkie, traumatyczne doświadczenia, jak śmierć bliskiej osoby lub wypadek samochodowy z ciężkimi obrażeniami” - podsumowuje Cannon. (PAP)

autorka: Agnieszka Niewińska - Lewicka

anl/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024