Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
30.04.2021 aktualizacja 30.04.2021

Nastolatkowie doświadczający przemocy rówieśniczej sami częściej o niej fantazjują

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nastolatkowie, którzy w późniejszym okresie dorastania i wczesnej dorosłości doznają przemocy ze strony rówieśników, częściej przejawiają brutalne i agresywne fantazje wobec innych. Dotyczy to niemal 97 proc. chłopców i 73 proc. dziewcząt - wynika z badań kryminologów z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Bullying (z ang. tyranizowanie, zastraszanie) dotyczy dzieci i nastolatków i oznacza znęcanie się nad innymi. Zjawisko to prowadzi zazwyczaj do obniżenia samooceny, zaburzeń lękowych, nerwicy, depresji, a w najgorszych przypadkach nawet do samobójstwa. Bullying występuje na całym świecie, a specjaliści pracujący z młodzieżą wciąż próbują znaleźć sposób, aby zapobiegać tego typu zachowaniom wśród wychowanków.

Profesor kryminologii, Manuel Eisner i jego zespół z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii, postanowił sprawdzić, jak doświadczanie bullyingu kreuje późniejsze myśli o sobie, świecie i innych. W tym celu zrekrutował 1465 młodych ludzi w wieku 17 - 20 lat lat ze szkół w Zurychu w Szwajcarii, których myśli i doświadczenia z przeszłości zostały dokładnie przeanalizowane.

Zespół skupił się przede wszystkim na doświadczeniach badanych, związanych z różnymi formami wiktymizacji, takimi jak wyśmiewanie, ataki fizyczne i molestowanie seksualne ze strony rówieśników. Badacze odnotowali, czy uczestnicy badania mieli myśli dotyczące przemocy wobec innych w ciągu ostatnich 30 dni i jeśli tak, to jakiego rodzaju zastraszania lub agresji doświadczyli w ciągu ostatniego roku.

Wyniki badania wykazały, że większość nastolatków i młodych dorosłych przynajmniej raz padła ofiarą bullyingu. Jednak badani, którzy często padali ofiarami tego typu traktowania, znacznie częściej fantazjowali o zabijaniu, atakowaniu lub upokarzaniu innych.

Wśród chłopców, którzy nie doznali przemocy rówieśniczej w ciągu minionego roku, prawdopodobieństwo fantazjowania o przemocy wobec innych wyniosło 56 proc. Jednak wśród tych, którzy w różnym stopniu doznali pięciu różnych aktów przemocy, aż 85 proc. wykazało fantazjowanie o przemocy wobec innych. W przypadku osób, które doświadczyły dziesięciu form wiktymizacji, odsetek ten wyniósł aż 97 proc. Z każdym kolejnym rodzajem znęcania się prawdopodobieństwo brutalnych myśli wzrastało o około 8 proc.

Wśród dziewcząt, które w ostatnich 12 miesiącach nie doświadczyły żadnych form bullyingu, 23 proc. przyznało się do fantazjowania o przemocy wobec innych. Liczba ta wzrosła do 59 proc. w przypadku nastolatek, które spotkały się z pięcioma rodzajami złego traktowania i do 73 proc. w przypadku dziewcząt doznających dziesięciu różnych form przemocy.

„Myśląc o różnych sytuacjach, jakie mogą się przydarzyć, ćwiczymy mózg - na wszelki wypadek, gdyby przydarzyły się w prawdziwym życiu. Częstsze fantazjowanie o różnych formach przemocy wobec innych, może być psychologicznym mechanizmem pomagającym przygotować się na takie sytuacje” - tłumaczy Eisner.

Kryminolog zaznacza, że fantazje o odegraniu się na innych mogą sięgać czasów prehistorycznych, gdy społeczeństwa dopiero się kształtowały i były znacznie bardziej brutalne, a zemsta - lub jej groźba - formą ochrony przed innymi.

Według autorów badanie mechanizmów stojących za brutalnymi myślami wobec innych, może pomóc w zaplanowaniu odpowiednich interwencji, mogących powstrzymać obsesyjne ruminacje, szczególnie jeśli zaczynają się w młodym wieku.

Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ab.21965 (PAP)

autorka: Agnieszka Niewińska-Lewicka

anl/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024