Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.10.2021
PL EN
03.05.2021 aktualizacja 03.05.2021

Jedna dawka szczepionki częściowo chroni przez wariantami SARS-CoV-2, ale tylko ozdrowieńców

26.03.2021 PAP/Wojtek Jargiło 26.03.2021 PAP/Wojtek Jargiło

Pojedyncza dawka szczepionki przeciwko COVID-19 zwiększa ochronę przed wariantami koronawirusa SARS-CoV-2 zapewnianą przez limfocyty B i T - jednak tylko u osób, które wcześniej przebyły COVID-19 – informuje “Science”.

Badania prowadzone przez naukowców z Imperial College London, Queen Mary University of London i University College London dotyczyły odpowiedzi immunologicznych u brytyjskich pracowników służby zdrowia w szpitalach Barts i Royal Free po ich pierwszej dawce szczepionki Pfizer / BioNTech.

Okazało się, że osoby, które wcześniej miały łagodną lub bezobjawową infekcję, po podaniu pojedynczej dawki szczepionki mRNA znacznie wzmocniły ochronę przed wariantami brytyjskim (Kent) i południowoafrykańskim (RPA). U osób bez wcześniejszego COVID-19 odpowiedź immunologiczna była słabsza po pierwszej dawce, potencjalnie narażając je na ryzyko zachorowania z powodu wariantów.

„Nasze odkrycia pokazują, że osoby, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki i które nie były wcześniej zakażone SARS-CoV-2, nie są w pełni chronione przed krążącymi wariantami budzącymi obawy. Badanie to podkreśla znaczenie wprowadzenia drugich dawek szczepionki w celu ochrony populacji” - powiedziała prof. Rosemary Boyton z Imperial College London, która kierowała badaniami.

Próbki krwi analizowano pod kątem obecności i poziomów przeciwciał przeciwko pierwotnemu szczepowi SARS-CoV-2, a także wariantom Kent (B.1.1.7) i RPA (B.1.351), których dotyczy problem. Wraz z przeciwciałami - białkami w kształcie litery Y, które przywierają do wirusa i pomagają blokować lub neutralizować zagrożenie - naukowcy skupili się również na dwóch typach białych krwinek: komórkach B, które „pamiętają” wirusa; oraz limfocytach T, które pomagają komórkom B zapamiętywać oraz rozpoznawać i niszczyć komórki zakażone koronawirusem.

Okazało się, że po pierwszej dawce szczepionki wcześniejsza infekcja była związana ze wzmocnioną odpowiedzią komórek T, limfocytów B i przeciwciał neutralizujących, co może zapewnić skuteczną ochronę przed SARS-CoV-2, a także wariantami Kent i RPA.

Natomiast u osób bez wcześniejszej infekcji SARS-CoV-2 pojedyncza dawka szczepionki skutkowała niższymi poziomami przeciwciał neutralizujących przeciwko SARS-CoV-2 i jego wariantom, potencjalnie narażając je na infekcję. Obserwacja ta podkreśla znaczenie drugiej dawki szczepionki.

Choć badania dotyczyły dwóch budzących obawy wariantów, możliwe, że wyniki będą miały zastosowanie do innych wariantów, takich jak brazylijskie (P.1) i indyjskie (B.1.617 i B.1.618).

Profesor Boyton skomentowała: „Nasze dane pokazują, że sama naturalna infekcja może nie zapewnić wystarczającej odporności na te warianty. Prawdopodobnie tak jest w przypadku wzmocnienia pojedynczej dawki szczepionki u osób z wcześniejszą infekcją. Ponieważ wciąż pojawiają się nowe warianty, ważne jest, aby przyspieszyć globalne wdrożenie szczepionek w celu ograniczenia przenoszenia wirusa i usunięcia możliwości pojawienia się nowych wariantów”.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021