Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
09.05.2021 aktualizacja 09.05.2021

Nietoperze znają prędkość dźwięku od urodzenia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Małe nietoperze nie muszą zdobywać niezbędnej do echolokacji praktycznej wiedzy o prędkości dźwięku - jest wrodzona – informuje pismo PNAS.

Wiele zwierząt musi się uczyć umiejętności niezbędnych im w życiu - na przykład ptaki uczą się śpiewu, a drapieżniki- polowania.

Nietoperze wydają wysokie ultradźwiękowe piski, które odbijają się od odległych obiektów i wracają w postaci echa. Na podstawie czasu, jaki upłynął od wysłania sygnału do jego powrotu, mózg nietoperza potrafi wyliczyć odległość od przeszkody czy zdobyczy. W zależności od temperatury powietrza dźwięk może poruszać się szybciej lub wolniej i można się spodziewać, że nietoperze się do tego przystosują.

Aby sprawdzić, czy nietoperze potrafią dostosować swoją echolokację do zmian prędkości dźwięku, Eran Amichai i Yossi Yovel z Uniwersytetu w Tel Awiwie w Izraelu wyszkolili osiem dorosłych nietoperzy z gatunku karlik średni (Pipistrellus kuhlii), aby latały w komorze wypełnionej tlenem i helem i siadały tam na żerdzi. Ponieważ hel jest mniej gęsty niż inne gazy atmosferyczne, dźwięk przepływa przez niego szybciej (to dlatego wdychanie helu zmienia głos na dużo wyższy).

Hel zakłócał synchronizację echolokacji nietoperzy i powodował, że celowały one poniżej żerdzi. Dorosłe osobniki nigdy nie nauczyły się dostosowywać echolokacji do nowych warunków. „Byliśmy zaskoczeni wynikami. Szczerze mówiąc, na początku im nie ufaliśmy” - mówi Amichai, obecnie w Dartmouth College w New Hampshire.

Następnie Amichai i Yovel przeprowadzili eksperyment na 11 młodych nietoperzach. Część od urodzenia hodowali w komorze wzbogaconej helem. Kiedy nietoperze osiągnęły wystarczający wiek, aby latać, Amichai wyszkolił je, aby latały na żerdź jak dorośli. Mimo środowiska, w którym wychowywały się od urodzenia, żadna z grup nie mogła dokładnie wyczuć odległości do żerdzi w środowisku helowym.

Oba eksperymenty wskazują, że nietoperze mają wrodzoną i niezmienną wiedzę o prędkości dźwięku. Autorzy badań spodziewają się, że tak samo jest u wszystkich nietoperzy, ponieważ struktury mózgu zaangażowane w echolokację są podobne u różnych gatunków. autorów wrodzone, choć nie zawsze doskonałe poczucie prędkości dźwięku może być dla nietoperzy korzystniejsze niż elastyczne, którego nauka trwałaby pewien czas. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024