Ministerstwo Edukacji i Nauki

13.06.2021
PL EN
05.05.2021 aktualizacja 05.05.2021

ABM: ruszył konkurs na niekomercyjne badania kliniczne w psychiatrii i neurologii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rozpoczął się nabór wniosków do konkursu organizowanego przez Agencję Badań Medycznych na niekomercyjne badania kliniczne w psychiatrii i neurologii. Konkurs ma stanowić wsparcie dla Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Nabór wniosków trwa od 5 maja 2021 r. od godz. 12.00 do 30 czerwca 2021 r. do godz. 12.00 Można je składać wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego dostępnego na stronie Agencji: https://konkurs.abm.gov.pl/#/.

Pytania w sprawie konkursu należy kierować na adres mailowy: niekomercyjne@abm.gov.pl.

W celu uzyskania dodatkowych informacji o założeniach konkursu, o przygotowaniu i o składaniu wniosków można wziąć udział w webinarium organizowanym przez ABM – po uprzedniej rejestracji. Informacje na ten temat są pod linkiem: https://www.abm.gov.pl/pl/aktualnosci/wydarzenia-i-szkolenia/14,quotZasady-ubiegania-sie-o-dofinansowanie-na-niekomercyjne-badania-kliniczne-w-o.html

W informacji przesłanej PAP ABM zwróciła uwagę, że w ostatnich latach na świecie zwiększyła się znacznie liczba zaburzeń psychicznych i problemów neurologicznych.

"Biorąc pod uwagę tempo starzenia się naszej populacji oraz rozpowszechnienie czynników ryzyka, choroby neurologiczne i psychiczne stają się poważnym problemem medycznym i społecznym" – stwierdzono.

Celem konkursu jest opracowanie nowych procedur diagnostycznych i terapeutycznych w psychiatrii i neurologii w ramach niekomercyjnych badań klinicznych. Będzie on stanowić wsparcie dla Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

W komunikacie zaznaczono także, że badania takie nabierają szczególnego znaczenia w kontekście trwającej pandemii COVID-19.

"Jak wskazują obserwacje badaczy, opublikowane w +Lancet Psychiatry+, u jednej trzeciej pacjentów, którzy przechorowali COVID-19, w ciągu sześciu miesięcy od infekcji diagnozuje się zaburzenia neurologiczne lub psychiczne. To sugeruje, że pandemia może doprowadzić do fali problemów psychicznych i neurologicznych w niedalekiej przyszłości" – przekazała ABM.

Program ABM ma przyczynić się do poprawy sytuacji pacjentów z chorobami psychicznymi i neurologicznymi, przede wszystkim dzięki zwiększeniu dostępności do nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia. Konkurs realizowany jest zgodnie z Planem Rozwoju Badań Klinicznych na lata 2020-2025.(PAP)

Autorka: Iwona Pałczyńska

ipa/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021