Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
07.05.2021 aktualizacja 07.05.2021

Przebywanie wśród dzieci wzmaga prospołeczne zachowania dorosłych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Dorośli okazują więcej współczucia i nawet dwukrotnie częściej przekazują darowizny na cele charytatywne, gdy wokół nich obecne są dzieci - czytamy na łamach Social Psychological and Personality Science.

Badania przeprowadzone przez psychologów społecznych z Uniwersytetu w Bath (Bath, Anglia) i Cardiff University (Cardiff, Walia) wykazały, w jaki sposób obecność dzieci oddziałuje na zachowania dorosłych.

W ramach kilku eksperymentów, naukowcy poprosili 2 tys. dorosłych uczestników badania m.in. o opisanie, jakie według nich są typowe dzieci. W ten sposób udało się odtworzyć psychologiczny obraz dziecka widzianego przez dorosłych - takie dziecko wykazuje znacznie większą niż dorośli chęć niesienia pomocy, zwraca uwagę na sprawiedliwość społeczną, a także wykazuje większą empatię wobec trudnej sytuacji innych.

W innym badaniu naukowcy zauważyli, że dorośli przechodnie byli bardziej skłonni do przekazywania darowizn na cele charytatywne, gdy w pobliżu znajdowało się więcej dzieci niż dorosłych. Kiedy wokół nie było dzieci, a wszyscy przechodnie byli dorośli, zespół badawczy obserwował mniej więcej jedną darowiznę na dziesięć minut. Ale kiedy dzieci i dorośli byli jednakowo obecni na ulicy, dorośli przechodnie przekazywali dwie darowizny w ciągu dziesięciu minut.

Jak zaznaczają badacze, zaobserwowanego efektu nie można wytłumaczyć większą frekwencją w ruchliwych okresach ani tym, czy osobom przekazującym datki towarzyszyło dziecko, czy nie. Zamiast tego, badacze sugerują, że obecność dzieci może skłonić dorosłych do bardziej dobroczynnego i charytatywnego zachowania i częstszego przekazywania darowizn na rzecz innych.

Co ciekawe, naukowcy zauważyli, że „efekt obecności dziecka” był widoczny zarówno wśród osób posiadających dzieci, jak i osób niebędących rodzicami, mężczyzn i kobiet, młodszych i starszych uczestników, a nawet wśród tych, którzy mieli stosunkowo negatywne nastawienie do dzieci. Badacze sugerują, że to zjawisko może nieść za sobą szereg konsekwencji.

„Nasze badania pokazują, że obecność dzieci wywołuje szeroką gamę prospołecznych zachowań - najczęściej dzielenia się lub obdarowywania innych”. - mówi dr Lukas Wolf z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Bath, główny autor badania. “Wyniki te uświadamiają nam, że społeczeństwo musi rozważyć nowe sposoby bezpośredniego zaangażowania dzieci w różne aspekty życia” - wyjaśnia badacz.

Naukowcy zaznaczają, że ich odkrycie wskazuje na potrzebę pozwolenia dzieciom na większą integrację w te sfery życia, gdzie dorośli podejmują ważne, długoterminowe decyzje - chcą dokładniej zbadać “efekt obecności dziecka” i jego konsekwencje dla społeczeństwa.

Więcej na ten temat: https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/19485506211007605 (PAP)

Autorka: Agnieszka Niewińska-Lewicka

anl/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024