Ministerstwo Edukacji i Nauki

22.10.2021
PL EN
04.06.2021 aktualizacja 04.06.2021

Politechnika Łódzka wdraża program premiujący najlepszych

03.03.2021. PAP/Grzegorz Michałowski 03.03.2021. PAP/Grzegorz Michałowski

System premiujący najlepszych studentów i kandydatów na uczelnię wprowadza Politechnika Łódzka. Nowy program nazwano "Politechnika dla utalentowanych", czyli dla tych, którzy już na studiach chcą rozwijać naukowe pasje - podkreślił rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik.

Władze łódzkiej uczelni chąc zachęcić do studiowania i pogłębiania wiedzy na PŁ wprowadzają nowy system premiujący najlepszych studentów i kandydatów na uczelnię.

"W ramach inicjatywy +Politechnika dla utalentowanych+ przygotowujemy dedykowane konkursy i stypendia. Nowością w tej ofercie jest program E2TOP (Excellence in Engineering: Talents in Research with Opportunities Programme)" - poinformował rektor Jóźwik. Jak dodał, jest to program dla "zdeterminowanych, by już w czasie studiów rozwijać naukowe pasje. Laureaci programu realizować będą indywidualną ścieżkę studiów, na której rozpoczną badania w najnowocześniejszych laboratoriach pod kierunkiem mentora" - mówił. "Uczestnicy programu otrzymają możliwość nauki w najlepszych ośrodkach badawczych na świecie, a także dodatkowe stypendium naukowe" - zwrócił uwagę.

W związku ze zbliżającą się rekrutacją na PŁ rusza też akcja "Kierunkowy zawrót głowy" prowadzona na facebookowym profilu uczelni. "Rozwiejemy wątpliwości co do specyfiki kierunków studiów, które na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie" - przekazała Aleksandra Pawlik z Działu Promocji PŁ.

W ubiegłym tygodniu w tzw. szanghajskim rankingu uczelni z całego świata Politechnika Łódzka została sklasyfikowana w dwóch dyscyplinach. Zestawienie Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) jest jednym z najbardziej prestiżowych rankingów akademickich. Obejmuje naukowe dyscypliny i specjalności.

„Politechnika Łódzka (PŁ), podobnie jak w ubiegłym roku, została sklasyfikowana w dwóch dyscyplinach – mechanika oraz biotechnologia” - podała Justyna Kopańska z Sekcji Akredytacji i Rankingów Międzynarodowych w Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ.

W dyscyplinie biotechnologia sklasyfikowano tylko dwie polskie uczelnie – Uniwersytet Warszawski ex aequo z wieloma innymi ośrodkami akademickimi w przedziale od 301 do 400 miejsca i Politechnikę Łódzką, też ex aequo z innymi uczelniami w przedziale od 401 do 500 miejsca. Szanghajskie zestawienie dotyczące kierunków biotechnologii obejmowało 500 szkół wyższych z całego świata.

W dyscyplinie mechanika w rankingu GRAS sklasyfikowano w sumie 6 polskich uczelni. Wszystkie zajęły ex aequo miejsca w przedziale od 301 do 400. Tutaj, po raz drugi w tegorocznym rankingu, pojawiła się Politechnika Łódzka, a oprócz niej Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa, Politechnika Poznańska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska.

Shanghai Ranking Global Ranking of Academic Subjects uwzględnia 54 dyscypliny obejmujące nauki przyrodnicze, medyczne i społeczne oraz nauki o życiu oraz nauki techniczne i inżynierskie. Zestawienie obejmuje 1800 uczelni z 93 krajów.

Harvard University ze Stanów Zjednoczonych zwyciężył aż w 15 kategoriach. Massachusetts Institute of Technology także z USA osiągnął najlepsze wyniki w 6 dyscyplinach. Coraz częściej na czołowych miejscach w GRAS są uczelnie wyższe z Chin. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021