Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
17.06.2021 aktualizacja 17.06.2021

Wczesny kontakt z tytoniem szkodzi nawet przyszłym pokoleniom

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Palenie tytoniu przez chłopców w młodym wieku oraz ich ekspozycja na dym w okresie płodowym wpływa na późniejszy rozwój plemników. Pojawiają się w nich zmiany epigenetyczne, które zwiększają ryzyko otyłości u kolejnego pokolenia.

Jak zwracają uwagę naukowcy z Uniwersytetu w Bergen, rocznie, na świecie ok. 6 mln ludzi umiera z przyczyn związanych z paleniem tytoniu. Liczba ta ma wzrosnąć aż do 8 mln w 2030 roku.

Jednak palacze nie tylko szkodzą sobie, czy swoim dzieciom, ale także przyszłym pokoleniom - przestrzegają naukowcy. Do takich wniosków doszli oni po analizie danych, pochodzących z trzech szeroko zakrojonych międzynarodowych badań.

Okazało się np., ze przyszłe generacje mogą ucierpieć szczególnie w wyniku wystawienia na tytoń chłopców - w wieku prenatalnym oraz przed dojrzewaniem. Pojawić mogą się problemy z płucami i większe ryzyko otyłości. Zaburzenia mogą spowodować nawet e-papierosy, czy tzw. snus.

Naukowcy wyjaśniają, że kontakt z tytoniem w młodości zaburza później rozwój plemników, prowadząc do zmian w aktywności genów.

Działania ograniczające kontakt ciężarnych matek i młodzieży z tytoniem może więc korzystnie wpłynąć na zdrowie także przyszłych pokoleń - argumentują badacze.

Więcej informacji na stronie https://erj.ersjournals.com/content/early/2021/03/10/13993003.02791-2020. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024