Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
22.06.2021 aktualizacja 22.06.2021

Badanie moczu pomaga wykryć guza mózgu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Regularne badanie moczu może pomóc wcześnie wykryć guza mózgu, zwiększając szanse na przeżycie – informują naukowcy z Japonii, których wnioski ukazały się w piśmie „ACS Applied Materials & Interfaces”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Nagoi ustalili, że mikroRNA znajdujące się w moczu może być obiecującym markerem w diagnostyce guza mózgu. Stało się to możliwe dzięki opracowaniu urządzenia pozwalającego na znacznie skuteczniejszą ekstrakcję mikroRNA z uryny niż konwencjonalne metody.

Wczesne rozpoznanie guza mózgu jest często trudne, m.in. dlatego, że pacjenci mają wykonywaną tomografię lub rezonans po pojawieniu się zaburzeń neurologicznych, takich jak problemy z mową czy poruszaniem kończynami. W takich sytuacjach często guzy są już zbyt rozległe i trudno usunąć je w całości, co zmniejsza szanse pacjentów na przeżycie. Proste, niedrogie i dokładne metody wczesnego rozpoznawania są zatem niezwykle potrzebne – piszą autorzy publikacji (DOI: 10.1021/acsami.1c01754).

Po porównaniu mikroRNA pobranego z próbek moczu zdrowych osób i pacjentów z guzem mózgu zaobserwowano, że wiele cząsteczek mikroRNA pochodzących z nowotworów można wykryć w nienaruszonej formie.

Opracowany przez badaczy model pozwolił z dużą dokładnością zidentyfikować pacjentów z nowotworami mózgu bez względu na wielkość guza i stopień złośliwości.

Autorzy mają nadzieję, że przyczyni się to do wczesnego wykrywania agresywnych nowotworów, takich jak glejak wielopostaciowy.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024