Ministerstwo Edukacji i Nauki

28.09.2021
PL EN
03.07.2021 aktualizacja 03.07.2021

W trakcie pandemii wzrosło spożycie wysokokalorycznych przekąsek

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Podczas pandemii COVID-19 wzrosło spożycie tzw. śmieciowego jedzenia (ang. junk food), w tym słodkich i słonych przekąsek. Może to spowodować konieczność kontrolowania masy ciała u znacznie większej ilości osób - alarmują badacze z Wielkiej Brytanii i Australii.

Dr Nicola Buckland z University of Sheffield w Wielkiej Brytanii przeanalizowała 588 ankiet żywieniowych, wypełnionych przez Brytyjczyków i Australijczyków w okresie maj - czerwiec 2020 r. Celem badania było sprawdzenie zmian w nawykach żywieniowych, jakie mogła spowodować pandemia COVID-19.

Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi, czy spożycie przez nich kalorycznych przekąsek (np. czekolady, ciasta, lodów, pizzy) zmieniło się podczas lockdownu. Produkty te ludzie zwykle opisują jako trudne do oparcia się im i kontrolowania. Uczestnicy wypełnili również kwestionariusze, które mierzyły indywidualne style żywieniowe.

Wyniki wykazały, że u 53 proc. respondentów zwiększyło się spożycie różnych przekąsek, u 26 proc. zmniejszyło się ich spożywanie, a jeden na pięciu badanych nie zgłosił żadnych zmian w diecie. Badanie wykazało zbliżone zmiany w stylach żywieniowych zarówno w Wielkiej Brytanii jak i Australii.

„Kiedy przyjrzeliśmy się stylom żywieniowym badanych, stwierdziliśmy, że uczestnicy, którzy uzyskali niskie wyniki w zakresie zdolności do kontrolowania głodu, częściej zgłaszali zwiększone spożycie przekąsek” - zauważają badacze.

124 respondentów zgłosiło zarówno zmiany w przyjmowaniu pokarmów i stylu jedzenia, jak i postrzegany poziom stresu. „Większe spożycie przekąsek wiązało się z wyższym poziomem odczuwanego stresu, co wskazuje, że ci, którzy doświadczyli wyższego poziomu stresu, zgłaszali większy wzrost spożycia słodkich i słonych przekąsek” – mówi Eva Kemps, profesor z Flinders University w Australii. „Ponadto, w obu krajach uczestnicy z tzw. niską kontrolą głodu zgłaszali zwiększone spożycie przekąsek” - dodaje badaczka.

Naukowcy zgodnie twierdzą, że wyniki badań na Brytyjczykach i Australijczykach pokazują, że dla niektórych osób, zwłaszcza tych, które mają trudności z kontrolowaniem głodu, wprowadzenie lockdownu z powodu pandemii COVID-19 było ryzykownym okresem dla zwiększonego spożycia żywności.

Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0195666321002245?via%3Dihub (PAP)

Agnieszka Niewińska - Lewicka

anl/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021