Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.09.2021
PL EN
11.07.2021 aktualizacja 11.07.2021

Badania brytyjskie: w czasie Euro 2020 więcej mężczyzn zaraziło się koronawirusem; narasta nowa fala zakażeń

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W ostatnich dwóch tygodniach koronawirusem zaraziło się znacznie więcej mężczyzn niż kobiet, prawdopodobnie jest to związane z oglądaniem meczów mistrzostw Europy w piłce nożnej na stadionie, w strefach kibica i pubach – sugerują badania Imperial College London. Narasta nowa fala zakażeń.

Wielu kibiców oglądało mecze Euro 2020 na stadionie, w strefach kibica oraz w pubach. Część z nich mogła się tam zarazić nowym wariantem Delta SARS-CoV-2, który łatwiej się rozprzestrzenia, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych. Podejrzewa się, że może się on przenosić zarówno klasyczną drogą kropelkową, jak i powietrzną, czyli w aerozolach dłużej utrzymujących się w powietrzu.

Według badania React obejmującego 47 tys. ochotników w Anglii, w okresie od 24 czerwca do 5 lipca doszło do „znaczącej fali zakażeń”. Dotyczy ona głównie mężczyzn. Z danych wynika, że testy na SARS-CoV-2 o 30 proc. częściej dają u nich wynik pozytywny niż wśród kobiet. Prawdopodobnie jest to związane ze wspólnym oglądaniem meczów Euro 2020.

„Wygląda na to, że dotyczy to głownie tych mężczyzn, którzy mieli ostatnio więcej kontaktów społecznych niż zwykle” – twierdzi jeden z autorów badania prof. Steven Riley. Specjalista w wypowiedzi dla BBC News zwraca uwagę, że w ostatnim okresie zakażają się głównie młodzi mężczyźni, najczęściej ci, którzy przebywali w Londynie.

Autorzy raportu podkreślają, że ten wzrost zakażeń jak na razie przynajmniej nie przełożył się na większą liczbę hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19. Zwracają też uwagę, że osoby zaszczepione są znacznie mniej narażone na COVID-19.

Z badań wynika, że osoby poniżej 65. roku życia są co najmniej trzykrotnie mniej narażone na zakażenie SARS-CoV-2 w porównaniu do ludzi w tym samym wieku, którzy się nie zaszczepili. Dwie dawki szczepionki w 72 proc. chronią przed chorobą COVID-19. W Wielkiej Brytanii dwie dawki szczepionki otrzymało dotąd 64 proc. osób dorosłych.

Raport Imperial College London sugeruje, że Wielka Brytania wkracza w kolejny krytyczny okres pandemii. Dyrektor badania React prof. Paul Elliott podkreśla, że mimo zaszczepienia dużej grupy ludzi, nadal szybko zwiększa się liczba infekcji SARS-CoV-2, szczególnie wśród osób młodych.

Reuters obawia się, że fani Euro 2020 zarażeni koronawirusem będą teraz powracać do swych domów, gdzie mogą zarażać kolejne osoby. Angielscy kibice skandują, że „futbol wraca do macierzy”, jednak skutkiem tego może być to, że teraz COVID-19 wróci do angielskim domostw.

Dr n. med. Paweł Grzesiowski ostrzega przed kolejną masową imprezą sportową, jaką są igrzyska olimpijskie w Tokio. „Igrzyska w czasach zarazy. Japoński rząd ogłasza stan zagrożenia epidemią, mimo zbliżających się zawodów wariant Delta atakuje i jedyny sposób ograniczenia liczby nowych zakażeń, niezależnie od szczepień, to dyscyplina i unikanie masowych, niekontrolowanych interakcji kibiców” – przekonuje na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021