Ministerstwo Edukacji i Nauki

05.12.2021
PL EN
04.09.2021 aktualizacja 04.09.2021

Samice kolibrów upodabniają się wyglądem do samców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Samice kolibrów, żeby uniknąć natarczywych zachowań ze strony samców, upodabniają się do nich wyglądem – piszą naukowcy na łamach „Current Biology”.

Samice zamieszkujących Panamę nektareczków błękitnych z rodziny kolibrów wypracowały skuteczną strategię radzenia sobie z natarczywością samców. Naukowcy odkryli, że mniej więcej jedna czwarta samic częściowo upodobniła się wyglądem do samców.

Jaskrawe ubarwienie upierzenia jest typowe dla samców nektareczków. Część samic, która przybiera podobne upierzenie, nie spotyka się ze strony samców z agresją, taką jak dziobanie.

„Zwykle młode samice nie przypominają wyglądem dorosłych samców, ale dorosłe samice” - opisuje Jay Falk z University of Washington (USA). Kiedy zaobserwował, że u nektareczków jest inaczej, zaczął przyglądać się temu zjawisku.

Samce tego gatunku mają białą szyję i krzykliwe, niebieskie kolory, które intensywnie opalizują. Z kolei samice mają barwy jednostajne i stonowane, w odcieniach zielono-szarych, które pozwalają im wtopić się w otoczenie.

Falk i jego zespół odkryli jednak, że około 20 proc. dorosłych samic ma efektowne kolory, podobne jak u samców. Wraz z wiekiem te barwy nie zmieniają się u nich na typowe dla samic. Naukowcy odkryli, że prawdopodobnie ma to związek z unikaniem nękania przez samce podczas zalotów lub karmienia.

Aby dowiedzieć się, dlaczego niektóre samice kolibrów zachowywały efektowne barwy, naukowcy stawiali wypchane kolibry na karmnikach i obserwowali, jak prawdziwe ptaki wchodzą z nimi w interakcje. Odkryli, że samce nękały głównie samice o stonowanych barwach.

Więcej - na stronie publikacji źródłowej (https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0960982221010332) (PAP)

krx/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021