Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
08.09.2021 aktualizacja 10.09.2021

Białystok/ Studia z zarządzania informacją o budynku powstają na PB

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Studia z modelowania i zarządzania informacją o budynkach powstają na Politechnice Białostockiej we współpracy z Polskim Klastrem Budowlanym. We wtorek na politechnice podpisano porozumienie w tej sprawie.

Studia drugiego stopnia z BIM (Building Information Modeling) przeznaczone są dla osób np. po inżynierii środowiska,  budownictwie, architekturze. Politechnika będzie kształcić na tym kierunku menadżerów. Nabór na nie już trwa.

Studia powstają pod patronatem Polskiego Klastra Budowlanego, który skupia ok. 300 podmiotów związanych z branżą z całego kraju. Klaster ma status Krajowego Klastra Kluczowego.

Rektor PB dr hab. prof. PB Marta Kosior-Kazberuk przypomniała, że współpraca tej uczelni z Polskim Klastrem Budowlanym ma miejsce od dawna, a tworzenie nowego kierunku studiów to nowy etap tej współpracy. "Dzięki współpracy z Polskim Klastrem Budowlanym chcemy kształcić kadry inżynierskie, które będą posiadały kompetencje pożądane na współczesnym i przyszłym rynku pracy" - powiedziała rektor PB.

Koordynator Polskiego Klastra Budowlanego Tomasz Kozłowski podkreślał, że budownictwo to branża, która jest obecnie w dobrej sytuacji, ale podlega też wielu zmianom związanym z cyfryzacją, jedną z nich jest BIM (modelowanie i zarządzanie informacją o budynkach).

"Razem z politechniką, bez której nie da się wprowadzić BIM-u w podlaskich oraz polskich przedsiębiorstwach budowlanych, będziemy tworzyć Polskie Centrum BIM. Tu, w Białymstoku powstanie budynek demonstracyjny, który będzie tak naprawdę kolebką wszystkich działań mających na celu wdrożenie BIM-u w Polsce" - mówił Kozłowski. Podkreślono, że wdrożenie BIM to szansa na większą konkurencyjność, innowacyjność firm, a dla absolwentów tych nowych studiów szansa na dobrą pracę.

Prodziekan ds. studenckich i kształcenia na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku dr inż. Małgorzata Lelusz wyjaśniła, że we współpracy z klastrem powstanie "centrum dowodzenia budynku od projektowania po rozbiórkę", "cyfrowy bliźniak" obiektu.

"Chodzi tutaj o to, żeby nasi menadżerowie potrafili spiąć te wszystkie branże i taki model cyfrowy stworzyć. Obecnie projektuje się, realizuje obiekty z wykorzystaniem nowoczesnych technik, nadzoruje budowy przy pomocy dronów siedząc kilkaset lub kilka tysięcy metrów, kilometrów dalej i właśnie tego typu menadżerów, tego typu specjalistów będziemy wspólnie z Polskim Klastrem Budowlanym szkolić" - wyjaśniła Lelusz.

Wiceprezes Polskiego Klastra Budowlanego Anna Moskwa wyjaśniła, że budowa budynku demonstracyjnego to element jednego z projektów realizowanych przez Klaster, a który od początku będzie zarządzany w BIM. Planowane jest tworzenie miejsc pracy, staże i praktyki dla studentów.

"Dzisiaj polska branża budowlana stoi przed wielkim wyzwaniem. Tym wyzwaniem jest cyfryzacja. Żeby móc realizować kontrakty zagraniczne, polskie firmy muszą dogonić zachód, muszą nauczyć się pracować w systemie, który na zachodzie jest już uznawany za standard, natomiast u nas w Polsce jest uznawany jako nowinka technologiczna. Takim standardem jest praca w technologii BIM-u" - mówiła Anna Moskwa.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024