Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
20.09.2021 aktualizacja 20.09.2021

Łódź/ Otwarto budynek "Alchemium" Politechniki Łódzkiej

Fot. materiały prasowe, Politechnika Łódzka Fot. materiały prasowe, Politechnika Łódzka

Odsłonięciem pamiątkowej tablicy poświęconej prof. Tadeuszowi Paryjczakowi i nadaniem jego imienia nowej auli na 500 miejsc zainaugurowano uroczyście w piątek działalność pierwszego z gmachów nowego "Alchemium" Politechniki Łódzkiej. Inwestycja kosztowała 65 mln zł.

Rozpoczętą dwa lata temu budowę kompleksu "Alchemium – magia chemii jutra" podzielono na dwa etapy. Pierwszy, gotowy już gmach będzie centrum konferencyjno-dydaktycznym Politechniki Łódzkiej (PŁ). Znalazły się w nim sala senatu na 100 osób, mniejsze audytoria i sale seminaryjne, zaplecze konferencyjne, przestrzeń wystawiennicza dla funkcjonującej w uczelni galerii "Politechnika" oraz gabinety władz Wydziału Chemicznego i biura administracji.

Sercem nowego budynku jest jednak aula na 500 osób, rozciągająca się przez trzy górne kondygnacje, z możliwością podziału na dwie części. W piątek jej patronem został prof. Tadeusz Paryjczak, który w przeszłości przez 18 lat kierował Wydziałem Chemicznym PŁ. Odsłonięto też tablicę pamiątkowa poświęconą jego pamięci.

"To właśnie w niej, począwszy od dziś, zapisywać się będą kolejne karty historii Politechniki Łódzkiej, ponieważ aula stanie się forum najważniejszych uroczystości dla naszej uczelni" – zapowiedział rektor uczelni prof. Krzysztof Jóźwik.

Dodał, że dzięki powstaniu "Alchemium" silny ośrodek naukowy, jakim jest Wydział Chemiczny PŁ, będzie mógł rozwijać swoją działalność w warunkach sprzyjających jego dalszemu dynamicznemu rozwojowi.

"Pierwszy budynek kompleksu rósł na naszych oczach. Ten etap inwestycji kosztował 65 mln zł. Przed nami budowa części laboratoryjnej +Alchemium+. W tej chwili trwa przetarg, planujemy, że oddanie całości do użytku nastąpi w 2024 r. W sumie gmachy będą miały powierzchnię ponad 27 tys. metrów kwadratowych. Jestem przekonany, że +Alchemium+ stanie się kuźnią kolejnych pokoleń wybitnych chemików, wzorem niezwykle inspirującej prof. Alicji Dorabialskiej, jednej z założycielek Wydziału Chemicznego na PŁ, uczennicy Marii Skłodowskiej-Curie" – mówił rektor.

W podobnym tonie wypowiadali się obecni na uroczystości otwarcia prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber, który zaznaczył, że do odkryć naukowych i wynalazków, które powstają na Wydziale Chemicznym PŁ potrzeba tego typu nowoczesnych miejsc.

Powierzchnia całkowita oddanego do użytku gmachu to niemal 11 tys. m kw. W "Alchemium" wkomponowany jest fragment budynku pofabrycznego Szaji Rosenblatta z XIX wieku, co symbolicznie nawiązuje do historycznego dziedzictwa PŁ.

Zakończony pierwszy etap inwestycji kosztował 64,8 mln zł. Na jej realizację PŁ otrzymała dotację z resortu nauki w kwocie 47,5 mln. W drugim etapie, do 2024 roku mają powstać dwa budynki, w których znajdą się laboratoria chemiczne oraz naukowe. Całość stanowić będzie kompleks trzech budynków o wysokości pięciu kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej.

Cała inwestycja ma kosztować 113 mln zł, z czego 97,5 mln zł pozyskano z resortu nauki.

W piątek w nowej auli nadany przez łódzką uczelnię tytuł doktora honoris causa odebrał niemiecki uczony prof. Klaus Mullen.

"Profesor Klaus Mullen od wielu lat jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych chemików na świecie. Jego osiągnięcia wyznaczają nowe kierunki rozwoju w chemii organicznej i polimerów oraz w zaawansowanej inżynierii materiałowej" – wyjaśnił promotor doktoratu, kierownik Katedry Fizyki Molekularnej na Wydziale Chemicznym prof. Jacek Ulański.

Niemiecki naukowiec ma wybitne osiągnięcia w dziedzinie chemii polimerów, chemii supramolekularnej i nanotechnologii. W ostatnich latach głównym tematem jego zainteresowań są materiały grafenowe oraz ich potencjalne zastosowania w elektronice organicznej. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021