Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
29.10.2021 aktualizacja 29.10.2021

Politechnika Białostocka będzie współpracować z Enea Ciepło

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Współpracy naukowejm.in. przy projektach dotyczących szukania nowych źródeł energii, a także współpracy dydaktycznej i możliwości odbycia staży - dotyczy podpisane w piątek porozumienie między Politechniką Białostocką i spółką Enea Ciepło.

Politechnika Białostocka to największa w północno-wschodniej Polsce uczelnia techniczna. Jak mówiła w piątek na konferencji prasowej jej rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk, Enea Ciepło dołącza do partnerów uczelni. "To ważne, że Enea docenia innowacyjność naszych naukowców i chce korzystać z eksperckiego wsparcia uczelni" - powiedziała.

Mówiła, że współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym jest obecna niemal we wszystkich sferach działalności uczelni. "Kształcenie inżynierów winno się odbywać przy aktywnym udziale pracodawców. W naszych działaniach naukowych skupiamy się na konsekwentnym rozwijaniu obszarów badawczych w relacji z gospodarką, a projekty badawczo-rozwoje we współpracy z przedsiębiorcami to nasz priorytet" - dodała.

Prezes spółki Enea Ciepło Cezary Ołdakowski mówił, że spółka oprócz dostarczania ciepła, zajmuje się też m.in. dostarczaniem pary czy produkcją energii zielonej i - jak dodał - we wszystkich tych segmentach możliwa jest współpraca z Politechniką Białostocką.

Ołdakowski mówił, że źródła energii Enea Ciepło są w większości węglowe, a Nowy Zielony Ład "wymusza" zmianę technologii i poszukiwanie nowych źródeł energii, które pozwolą zastąpić dotychczasowe technologie węglowe. Podkreślił, że właśnie we współpracy z nauką upatruje znalezienia nowych źródeł energii, które pozwolą dostarczać ciepło i produkować prąd.

Prezes Enea Ciepło mówił, że ważnym aspektem współpracy będzie też planowane przez białostocką uczelnię uruchomienie nowego kierunku: energetyka ciepła. "Niestety nasz zakład już swoich lat trochę ma i nasza kadra też już trochę lat ma, więc bardzo zależy nam, żeby naszą kadrę odświeżyć i chcielibyśmy tutaj czerpać ze studentów mury tej uczelni" - dodał Ołdakowski.

Prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Białostockiej dr hab. Dorota Anna Krawczyk mówiła, że współpraca z Enea Ciepło będzie interdyscyplinarna. "Ze strony Politechniki Białostockiej będziemy musieli uczestniczyć zarówno w wzywaniach dotyczących ciepłownictwa, ogrzewnictwa, wentylacji, chłodzenia, ale również konwersji wytwarzania energii cieplnej i energii elektrycznej" - mówiła Krawczyk.

Dodała, że we współpracy będą brali udział zarówno naukowcy z wydziału budownictwa i nauk o środowisku, ale też eksperci z wydziału mechanicznego i elektrycznego, bo - jak podkreśliła - "tylko dzięki takiej szerokiej współpracy będziemy mogli różnego rodzaju wyzwania podjąć i im sprostać". Oprócz współpracy naukowej, będzie też współpraca dydaktyczna, chodzi przede wszystkim o możliwość odbycia staży przez studentów.

Wiceprezes spółki Enea Ciepło ds. operacyjnych Tomasz Matan zwrócił uwagę na dwa obszary, w których spółka może współpracować z uczelnią. Jednym jest projekt, w którym spółce chce wykorzystać produkcję chłodu z pary, co - jak zaznaczył - jest bardzo istotnym segmentem nowego obszaru działalności firmy. "Na żywym organizmie, na przedsiębiorstwie, w którym wdrożylibyśmy taki projekt przy udziale ekspertów i profesorów, naukowców z Politechniki Białostockiej, byłoby to jednym już z działań, które możemy na szybko podjąć" - mówił.

Drugi obszar, w którym widzi współpracę z uczelnią jest wykorzystanie wodoru w obszarze ciepłownictwa. "To jest segment tak naprawdę dzisiaj w obszarze badawczym, innowacje w tym obszarze są wdrażane i tu jest kolejne, bardzo szerokie pole do współpracy" - mówił. Dodał, że dotacja, jaką otrzymała spółka z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pozwoli na uruchomienie tzw. demonstratora, który byłby "żywym organizmem, na którym naukowcy i studenci mogliby rozwijać swoje kompetencje.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024