Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
02.12.2021 aktualizacja 02.12.2021

Biopestycydy mogą zmniejszyć zanieczyszczenie upraw aflatoksynami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nieszkodliwe dla zdrowia gatunki grzybów mogą ograniczyć występowanie na polach uprawnych grzybów wytwarzających rakotwórcze aflatoksyny konkurując z nimi, a nawet „zjadać“ już powstałe aflatoksyny - informuje pismo „Plant Disease“.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że aż 25 proc. światowych upraw żywności jest zanieczyszczonych różnego rodzaju toksynami grzybowymi, takimi jak trujące i rakotwórcze aflatoksyny, wytwarzane przez niektóre gatunki grzybów z rodzaju Aspergillus (kropidlak).

„Niektóre szczepy Aspergillus nie wytwarzają aflatoksyn i są nazywane szczepami atoksygennymi” – wyjaśniła patolog roślin Lourena Arone Maxwell z World Vegetable Center w Tucson (Arizona), która pracowała w zespole prowadzącym badania. - „Szczepy atoksygenne mogą konkurować ze szczepami wytwarzającymi aflatoksyny podczas kolonizacji upraw i zmniejszać ogólne zanieczyszczenie aflatoksynami upraw spożywczych i paszowych”.

Technika znana jako kontrola biologiczna wykorzystuje pożyteczne organizmy do zwalczania szkodników rolniczych zamiast polegania na toksycznych chemikaliach. Produkty do biokontroli, czyli biopestycydy, wykorzystujące wysoce konkurencyjne szczepy atoksygenne, są komercjalizowane i stosowane w Ameryce Północnej, Afryce, Europie i Azji, na przykład przy uprawie kukurydzy, ryżu czy orzeszków ziemnych. Produkty te są bezpieczne dla środowiska, a ich stosowanie jest obecnie najskuteczniejszym sposobem produkcji żywności i pasz, które są bezpieczne przed zanieczyszczeniem aflatoksynami.

Nowe badania opublikowane w „Plant Disease” ujawniają głębsze zrozumienie, w jaki sposób grzyby mogą być wykorzystywani do redukcji aflatoksyn w uprawach.

„Nasze badania dostarczają szczegółowych dowodów na zdolność atoksygennych szczepów Aspergillus nie tylko do zapobiegania zanieczyszczeniu aflatoksynami, ale także do degradacji aflatoksyn, które są już obecne w uprawach” – powiedziała Maxwell. - „Po raz pierwszy wykazaliśmy zdolność aflatoksyn do służenia jako źródło składników odżywczych dla szczepów atoksygennych”.

Nowe odkrycia mogą przyczynić się do lepszego doboru szczepów atoksygennych, które można stosować w biopestycydach.

„Wykazanie degradacji aflatoksyn jako nowego mechanizmu, za pomocą którego szczepy atoksygenne redukują aflatoksyny w uprawach, wskazuje na nowe możliwości zastosowania podczas przechowywania oraz w branżach, które poddają kukurydzę rozmiękczaniu lub fermentacji, zarówno na mokro, jak i na sucho“ - zaznaczyła Maxwell. - „Chodzi na przykład o przemiał i proces kiszenia używany do produkcji kiszonki dla zwierząt gospodarskich."(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024