Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
24.12.2021 aktualizacja 24.12.2021

Zakażenie wirusem HIV zwiększa ryzyko niewydolności serca

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Osoby zakażone wirusem HIV są bardziej narażone na niewydolność serca niż niezakażone - wynika z badania, o którym informuje pismo „Mayo Clinic Proceedings“.

Było to jedno z największych badań mających na celu ocenę ryzyka niewydolności serca u osób zakażonych HIV oraz zależności tego ryzyka od czynników takich jak wiek, płeć czy pochodzenie.

„Choroby sercowo-naczyniowe są ważnym problemem dla osób z HIV od wielu, wielu lat – powiedział starszy autor badania, dr Michael J. Silverberg, epidemiolog HIV w Kaiser Permanente Division of Research. - Większość badań w tej dziedzinie skupiała się na ryzyku udaru mózgu i zawału serca. Dzięki temu badaniu widzimy teraz, że wpływ na układ sercowo-naczyniowy u osób z HIV rozciąga się na stany takie jak niewydolność serca”.

Silverberg i jego koledzy zidentyfikowali 38 868 osób z wirusem HIV, które były objęte opieką konsorcjum Kaiser Permanente w latach 2000-2016 w jednym z 3 regionów: Północnej Kalifornii, Południowej Kalifornii i stanach środkowoatlantyckich. Następnie dopasowali każdą osobę z maksymalnie 10 podopiecznymi Kaiser Permanente z odpowiedniego regionu, którzy byli w tym samym wieku, tej samej płci i tej samej rasy, ale nie byli nosicielami wirusa HIV; w tej grupie było 386 586 osób. Na koniec zidentyfikowano w obu grupach osoby, u których podczas obserwacji wystąpiła niewydolność serca.

Osoby z HIV były o 68 proc. bardziej narażone na niewydolność serca niż te, które nie miały HIV, przy czym najbardziej zagrożeni okazali się pacjenci w wieku 40 lat lub młodsi, kobiety oraz osoby pochodzące z Azji lub wysp Pacyfiku.

„Jeśli chodzi o młodych ludzi, możliwe, że mieli mniej innych problemów zdrowotnych, co wyróżniało niewydolność serca – powiedział pierwszy autor badania, dr Alan S. Go. - Wstępne dane u kobiet sugerują, że HIV może mieć większy wpływ na ich czynność serca niż u mężczyzn, częściowo ze względu na regulację hormonalną i nasilone zwłóknienie mięśnia sercowego, ale należy to dokładniej zbadać”.

Brano pod uwagę, czy dana osoba miała czynniki ryzyka chorób serca lub przyjmowała leki zapobiegające problemom z sercem. „Nasze badanie wykazało, że wyższe ryzyko nie wynikało z różnic w dostępie do opieki – powiedział dr Go. - Wszyscy otrzymywali opiekę najwyższej jakości”. Badanie wykazało również, że wyższe ryzyko niewydolności serca nie wynikało z tego, że osoby z HIV miały więcej czynników ryzyka chorób serca lub po prostu doświadczyły większej liczby zawałów. W rzeczywistości wśród osób bez wirusa HIV występowała wyższa częstość czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Zdaniem autorów ich badanie podkreśla, by osoby zakażone wirusem HIV i opiekujący się nimi pracownicy opieki zdrowotnej byli świadomi, że duszność, zmęczenie, obrzęk nóg, kaszel i ból w klatce piersiowej mogą być objawami wczesnej niewydolności serca. „Pacjenci z HIV często otrzymują całą opiekę w ruchliwych klinikach podstawowej opieki nad HIV i możliwe, że objawy niewydolności serca mogą zostać przeoczone, co powoduje opóźnienia w leczeniu” – powiedział Silverberg. „Od dawna byliśmy świadomi problemów z sercem w tym otoczeniu, a nasi pacjenci otrzymali doskonałą opiekę profilaktyczną. Mimo to nadal widzimy wyższe ryzyko niewydolności serca i potrzebujemy więcej badań, aby zrozumieć dlaczego nie możemy interweniować wcześniej”.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024