Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
01.05.2023 aktualizacja 01.05.2023

Badanie: większość ludzi postrzega zmiany klimatyczne jako ważny problem

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Większość ludzi postrzega zmiany klimatyczne jako ważny i aktualny problem, nawet jeśli ich skutki nie są od razu zauważalne - wynika z analizy badań przeprowadzonych w 121 krajach.

Jak zwracają uwagę naukowcy z Uniwersytetu w Groningen (Holandia), rządy i agencje pozarządowe podejmując działania chroniące klimat, często działają przy założeniach, że tzw. przeciętny Kowalski nie ma motywacji, aby samemu podejmować jakieś działania.

Według tych założeń, zdaniem większości ludzi zmiany klimatu miałyby dotykać tylko odległe rejony i to w dalekiej przyszłości.

Badanie opisane na łamach magazynu „One Earth” pokazuje jednak inny obraz.

„Nie ma spójnych dowodów na to, że psychologiczny dystans do zmian klimatycznych opóźnia potrzebne działania. Badania przynoszą mieszane rezultaty” – podkreśla dr Anne M. van Valkengoed, autorka publikacji.

Holenderski zespół przeanalizował wyniki opartych na ankietach badań, z których część obejmowała ponad 100 tys. osób, przeprowadzonych w 121 krajach.

Ponad 50 proc. respondentów wierzyło, że zmiany klimatu zachodzą już teraz lub rozpoczną się w niedalekiej przyszłości.

Grupa ta jest także przekonana, że ocieplenie dotknie także rejony ich zamieszania.

Naukowcy przyjrzeli się także badaniom sprawdzającym związki między psychologicznym dystansem do zmian klimatycznych i podejmowanymi działaniami. Z 26 przeanalizowanych prac tylko 9 wykazały pozytywną korelację.

Niektóre badania wskazały nawet na związek odwrotny – przekonanie, że zmiany klimatu dotkną w dalszej przyszłości odległe rejony, czasami skłaniało do działania.

Z kolei 25 z 30 badań nie pokazało, że zmniejszenie psychologicznego dystansu do klimatycznych zmian skłania ludzi do akcji.

Tego typu nieporozumienia mogą utrudniać ochronę klimatu – twierdzą autorzy opracowania.

Jeśli np. ktoś jest przekonany, że inni specjalnie się klimatem nie przejmują, on także może być mniej skłonny do podejmowania wysiłków. Taka osoba może też myśleć, że jej starania będą bezowocne, ponieważ brakuje wspólnego działania.

„Zalecamy więc naukowcom, dziennikarzom i osobom odpowiedzialnym za ważne decyzje, aby zastanowili się nad wykorzystaniem tego odkrycia, że wielu ludzi ma przekonanie, iż zmiany klimatu dzieją się tu i teraz” – mówią naukowcy.

Więcej informacji: https://www.cell.com/one-earth/fulltext/S2590-3322(23)00140-9 (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024