Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
14.06.2023 aktualizacja 14.06.2023

Prababka Lucy potrafiła stanąć prosto

Dusseldorf, Niemcy: Lucy - Australopithecus afarensis, fot. Adobe Stock Dusseldorf, Niemcy: Lucy - Australopithecus afarensis, fot. Adobe Stock

Już 3,2 mln lat temu australopiteki potrafiły przyjąć postawę wyprostowaną – dowodzą badania najsłynniejszego szkieletu, znanego jako Lucy. Wyniki badań ukazały się na łamach „Royal Society Open Science”.

Udało się zrekonstruować wirtualnie układ mięśniowy australopiteków sprzed 3,2 mln lat. Okazuje się, że nasi krewniacy sprzed milionów lat potrafili przyjąć postawę wyprostowaną.

Badania zostały przeprowadzone na najlepiej zachowanym szkielecie Australopithecus afarensis, który został odkryty w połowie lat 70. XX w. w Etiopii. Zachowało się 40 proc. kości.

Szkielet nazwany został przez odkrywców "Lucy", co było nawiązaniem do popularnej wówczas piosenki Beatlesów „Lucy in the Sky with Diamonds”.

Autorką rekonstrukcji mięśni jest dr Ashleigh Wiseman, naukowczyni z Cambridge University (W. Brytania). Badaczka stworzyła komputerowy model mięśni nóg i miednicy Lucy.

Australopithecus afarensis był niższy od nas (mierzył nieco ponad jeden metr wzrostu), miał mniejszy mózg i małpią twarzoczaszkę. Potrafił chodzić na nogach. Przystosowany był zarówno do życia na drzewach, jak i na sawannie. Australopiteki przetrwały ok. miliona lat.

W modelu komputerowym zostało zrekonstruowanych po 36 mięśni w każdej z nóg. Są one większe niż w przypadku dzisiejszych ludzi. U australopiteków było też więcej mięśni w stosunku do tłuszczu (74 proc.) w porównaniu z dzisiejszymi ludźmi (50 proc.).

Dotąd trwał spór wśród naukowców, w jaki sposób poruszały się australopiteki. Niektórzy uważali, że chodziły na dwóch nogach, ale raczej jak szympansy, nie zaś w postawie wyprostowanej. (PAP)

krx/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024