Nauka dla Społeczeństwa

06.05.2024
PL EN
17.07.2023 aktualizacja 17.07.2023

Łódź/ 17 chętnych na jedno miejsce na psychologię Uniwersytetu Łódzkiego

24.02.2021. Na zdjęciu z drona osiedla studenckie z akademikami Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi. PAP/Grzegorz Michałowski 24.02.2021. Na zdjęciu z drona osiedla studenckie z akademikami Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi. PAP/Grzegorz Michałowski

Psychologia znów była najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez przyszłych studentów podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim. Na Politechnice Łódzkiej popularnością cieszyły się kierunki związane z informatyką oraz z zarządzaniem, szczególnie te prowadzone w języku angielskim.

Na największej łódzkiej uczelni – Uniwersytecie Łódzkim (UŁ) - w zakończonym w lipcu pierwszym etapie rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia oraz studia jednolite magisterskie w roku akademickim 2023/24 zarejestrowało się ponad 12 tys. kandydatów. W tym roku dla nowych studentów uczelnia przygotowała w sumie 6,9 tys. miejsc na 91 kierunkach studiów stacjonarnych.

Pod względem zainteresowania ponownie rekordy bił kierunek psychologia, gdzie o miejsce ubiegało się ponad 17 osób. Bardzo popularne były także: biologia kryminalistyczna i business management w języku angielskim (ponad 12 osób na miejsce), zarządzanie (ponad 10 osób na miejsce), marketing, filologia angielska(ponad 9 osób na miejsce).

Wśród kierunków najczęściej wybieranych przez kandydatów znalazły się także: stosunki międzynarodowe, dziennikarstwo, media i projektowanie komunikacji nowe media i kultura cyfrowa, filologia hiszpańska z językiem angielskim.

Z kolei na największej uczelni technicznej w regionie – Politechnice Łódzkiej (PŁ) - największą popularnością cieszyły się kierunki związane z informatyką oraz z zarządzaniem, szczególnie te prowadzone w języku angielskim.

Wśród najczęściej wybieranych kierunków były: computer science – ponad 9 osób na miejsce oraz business studies i information technology – ponad 6 osób na miejsce.

Spośród najczęściej wybieranych kierunków prowadzonych na PŁ w języku polskim, na czołowych miejscach były: zarządzanie - 4,9 osoby na miejsce, automatyka i robotyka - 4,7 osoby na miejsce, informatyka – 4,6 osoby na miejsce oraz logistyka – 4,4 osoby.

PŁ na nadchodzący rok studiów przygotowała dla kandydatów 3774 miejsc na 55 kierunkach na studiach stacjonarnych oraz 345 miejsce na 8 kierunkach studiów niestacjonarnych.

Tradycyjnie już bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się w Łodzi uczelnie artystyczne. Na wydział aktorski w Wyższej Szkole Filmowej, TV i Teatralnej zgłosiło się 933 osób, a 858 spełniło wymogi formalne i przystąpiło do egzaminów. Przyjęto 18 studentów, co oznacza, że o jedno miejsce starało się aż 47 osób. Na specjalność reżyseria filmowa i teatralna o jedno miejsce ubiegało się 28 kandydatów, na scenopisarstwo – 18, a na montaż filmowy – 8. (PAP)

Nauka w Polsce, Bartłomiej Pawlak

bap/ drag/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024