Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
25.08.2023 aktualizacja 25.08.2023

Warszawa/ W piątek Międzynarodowa Noc Nietoperzy na Cytadeli

0.08.2013 PAP/Tytus Żmijewski 0.08.2013 PAP/Tytus Żmijewski

W najbliższy weekend nietoperze po raz 27 będą obchodzić swoje święto - Międzynarodową Noc Nietoperzy. Wszystkich, którzy chcą oko w oko spotkać się z tymi skrzydlatymi ssakami, mogą to zrobić w piątek, 25 sierpnia na terenie Cytadeli Warszawskiej.

Początek spotkania o godzinie 19.30 w parku Cytadeli Warszawskiej. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaprasza każdego, kto chciałby poznać te niesamowite ssaki.

Na miejscu będzie można obserwować z bliska prace chiropterologów z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy. Opowiedzą m.in. jak rozróżniać gatunki nietoperzy i w jaki sposób są badane. Będzie także możliwość nasłuchiwać ich odgłosy i podglądać ich życie przy pomocy kamery termowizyjnej.

Na wspólną obserwację nietoperzy GDOŚ zaprasza razem z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Nietoperzy oraz stołecznym Zarządem Zieleni.

Organizatorzy informują, że w razie złych warunków atmosferycznych - opadów deszczu - obserwacje zostaną odwołane.

Chiropterolog to osoba specjalizująca się w badaniach nad nietoperzami. W swojej pracy często posługuje się sieciami służącymi do odławiania nietoperzy. Narzędziem jego pracy są również detektory ultradźwięków, wabiki, rejestratory, fotopułapki, kamery termowizyjne, radary, endoskopy, nadajniki i inne urządzenia, którymi można obserwować aktywność tych ssaków.

Nietoperze zasiedlają prawie wszystkie środowiska, od rozległych starych lasów po centra dużych miast. Prawie każde wyjście po zmroku oznacza spotkanie z nisko latającymi nietoperzami. Wszystkie gatunki nietoperzy w Polsce są pod ochroną.

Na świecie występuje pomiędzy 1300 a 1400 gatunków nietoperzy - w Europie 55. W Polsce stwierdzono występowanie 27 gatunków tych zwierząt.

Nietoperze, podobnie jak delfiny, wykorzystują dźwięk do orientacji w terenie. Ten system do nawigacji nazywa się echolokacją.

Zwierzę wydaje dźwięk. Ten dźwięk rozchodzi się w przestrzeni, odbija się od różnych przeszkód i wraca do bardzo czułego ucha, które na podstawie tego, jak długo trwała "podróż" dźwięku od źródła do odbicia i z powrotem potrafi ocenić odległość między przedmiotem. Dzięki temu może powstać bardzo precyzyjny obraz przestrzeni.

Nietoperze robią to za pomocą pisków, które odbijają się od wszelkich przedmiotów i wracają do uszu ssaka. W ten sposób tworzą mapę otoczenia. Wydawane piski są tak wysokie, że nietoperze musiały wytworzyć mechanizm, które chroni je przed głuchotą. Piski poszczególnych nietoperzy, różnią się też częstotliwością. Dzięki temu można odróżnić poszczególne gatunki. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ apiech/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024