Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
02.10.2023 aktualizacja 02.10.2023

Trwa rejestracja w związku z wyborami do komitetów naukowych PAN; już tylko do 6 października

Warszawa, 19.08.2011 Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Wojciech Pacewicz Warszawa, 19.08.2011 Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Wojciech Pacewicz

Tylko do 6 października trwa proces rejestracji osób uprawnionych do głosowania w wyborach do komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk.

Wybory odbywają się przy pomocy elektronicznego systemu wyborczego PAN. Dokonanie rejestracji wymaga zalogowania się w systemie na stronie i postępowania zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie.

Każda z osób uprawnionych do wzięcia udziału w wyborach deklaruje bierne prawo wyborcze (to znaczy: „chcę kandydować”) oraz czynne prawo wyborcze (to znaczy: „chcę wybierać”) do co najwyżej dwóch komitetów naukowych.

Zgodnie z "Regulaminem trybu wyboru członków i organów komitetów naukowych" warunkiem koniecznym do przeprowadzenia wyborów do komitetu naukowego jest, aby co najmniej 60 samodzielnych pracowników naukowych zgłosiło wolę do skorzystania z legitymacji biernej. Deklaracja biernego prawa wyborczego do danego komitetu oznacza zgodę na kandydowanie i wolę aktywnego uczestnictwa w pracach komitetu w razie wyboru na członka komitetu - przypomniano w informacji przesłanej w poniedziałek serwisowi Nauka w Polsce.

W skład komitetu naukowego wchodzi 30 członków, wyłonionych w wyniku wyborów. W wyborach do komitetów naukowych biorą udział osoby posiadające stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora. Każda z osób uprawnionych do głosowania rejestruje się i deklaruje w systemie swoje czynne lub bierne prawo wyborcze w powiązaniu z co najwyżej dwoma komitetami naukowymi. Jeżeli w odniesieniu do danego komitetu naukowego nie zgłosiło woli skorzystania z legitymacji biernej co najmniej 60 osób, wyborów do komitetu nie przeprowadza się. Listy kandydatów do poszczególnych komitetów naukowych są ogłaszane na stronie internetowej Polskiej Akademii Nauk oraz w BIP na podstawie zgłoszeń.

W skład komitetu naukowego, oprócz członków z wyboru, mogą wejść członkowie krajowi i zagraniczni PAN oraz Akademii Młodych Uczonych (AMU), deklarujący udział w pracach komitetu naukowego; inne osoby - w liczbie nie większej niż pięć, powołane do składu komitetu naukowego w drodze uchwały zebrania plenarnego komitetu naukowego, a także honorowy przewodniczący komitetu naukowego.

Nauka w Polsce

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024