Ministerstwo Edukacji i Nauki

03.12.2021
PL EN
07.12.2018 aktualizacja 07.12.2018

Prof. Jacek Jassem na czele Polskiej Ligi Walki z Rakiem

Prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem. Fot. PAP/Maciej Chmiel  22.02.2017 Prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem. Fot. PAP/Maciej Chmiel 22.02.2017

Nowym prezesem Polskiej Ligi Walki z Rakiem został prof. Jacek Jassem, dotychczasowy członek zarządu Ligii, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - poinformowała Liga w przesłanym PAP komunikacie.

Uzupełniono także skład zarządu Ligi o dwóch nowych członków: Natalię Łojko oraz dr n. med. Monikę Rucińską. Natalia Łojko jest radcą prawnym, specjalizującym się w problematyce dostępu pacjentów do świadczeń medycznych, szeroko rozumianym prawie farmaceutycznym oraz prawie własności intelektualnej.

Dr n. med. Monika Rucińska jest kierownikiem Katedry Onkologii Wydziału Nauk Medycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, specjalistką radioterapii onkologicznej, onkologii klinicznej, medycyny paliatywnej i psychoonkologii.

Funkcje w zarządzie Fundacji Polskiej Ligi Walki z Rakiem są pełnione społecznie. Powstała ona dzięki zaangażowaniu ponad trzydziestu osób, ekspertów reprezentujących różne zawody i środowiska, którzy uważają, że szeroko rozumiana walka z rakiem powinna być priorytetem polityki zdrowotnej w Polsce.

Główną misją Ligi jest poprawa opieki onkologicznej w całym kraju i zwiększanie szans na wyleczenie pacjentów z choroba nowotworową, jak również zmniejszanie zapadalności i zachorowalności na nowotwory.

Podstawą programową działań Fundacji jest Strategia Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024, nazywana polskim „Cancer Planem”. Postuluje ona usprawnienie organizacji walki z rakiem w Polsce, koordynację wszystkich jej elementów i optymalizację kosztów.

Polski „Cancer Plan” przewiduje realizację 31 celów poprzez ponad 100 działań w 5 kluczowych obszarach: organizacji i zarządzaniu systemem zwalczania chorób nowotworowych, nauce i badaniach nad rakiem, profilaktyce, diagnostyce i leczeniu oraz jakości życia w trakcie i po zakończonej terapii onkologicznej.

Najważniejsze realizowane obecnie projekty Ligi to: Internetowy Serwis Onkologiczny dla Dziennikarzy, współorganizacja Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy, Konkurs ONKOGRANTY, Serwis Medycyny Niekonwencjonalnej oparty na bazie National Cancer Institute, a także warsztaty psychoonkologiczne: Jak żyć z rakiem? oraz działalność wydawnicza: publikacje „Jak żyć, aby żyć” „Jak rozmawiać z pacjentem? Anatomia komunikacji w praktyce lekarskiej” oraz „Życie z rakiem i po raku” (w przygotowaniu).

Fundacja współpracuje z innymi narodowymi ligami walki z rakiem w ramach European Cancer Leagues. (PAP)

zbw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021