Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.09.2021
PL EN
11.07.2009 aktualizacja 11.07.2009

Lek, który wydłuża życie myszy

Specyfik stosowany u chorych po transplantacji, by ich organizm nie odrzucił nowych narządów - rapamycyna, może znacząco przedłużyć życie myszy - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Rapamycyna to substancja pochodzenia bakteryjnego odkryta pierwotnie w próbkach gleby z Rapa Nui czyli Wysp Wielkanocnych. Celem działania tego leku jest białko TOR, kinaza regulująca syntezę białek, a także wzrost i metabolizm komórek w odpowiedzi na zmieniające się warunki środowiska.

Naukowcy już wcześniej wykazali, że zahamowanie działania kinazy TOR wydłuża życie drożdży, nicieni i muszek owocowych. Teraz David Harrison wraz z kolegami z The Jackson Laboratory w Bar Harbor po raz pierwszy odkryli, że rapamycyna wydłuża życie ssaków.

Autorzy podawali rapamycynę starym (600-dniowym) myszom i wykazali, że średnia i maksymalna długość gryzoni wydłuża się o 9 do 14 procent. Dotychczas jedyną znaną metodą przedłużenia życia gryzoni było znaczące ograniczenie ich diety.

Zdaniem komentujących artykuł Matta Kaeberleina i Briana Kennedy z University of Washington osoby zdrowe nie powinny w ogóle brać pod uwagę przyjmowania rapamycyny w celu spowolnienia procesu starzenia. Potencjalne skutki działania tego leku na układ odpornościowy są na tyle poważne, że nie powinniśmy ich lekceważyć. Niemniej jednak zarówno autorzy badań, jak i komentatorzy mają nadzieję, że odkrycie pomoże opracować terapię chorób związanych ze starzeniem. KDO

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021