Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
27.08.2011 aktualizacja 27.08.2011

Ślady dinozaurów po raz pierwszy znalezione w Angoli

Portugalski paleontolog odnalazł w Angoli ślady dinozaurów, z których da się odczytać fakturę skóry. To pierwsze tego typu odkrycie dokonane w Angoli - informuje serwis Diario de Noticias. 



Portugalski paleontolog Octavio Mateus oficjalnie poinformował portugalską agencję informacyjną Lusa o odkryciu w Angoli śladów dinozaurów. Jak przypuszcza, należą one do zauropoda, który żył w epoce wczesnej kredy - czyli około 128 milionów lat temu. Pomimo że wcześniej znajdowano szczątki olbrzymich gadów na terenie Angoli, są to pierwsze odkryte w tym kraju odciski łap.

Ekspedycja prowadzona przez Mateusa odnalazła dwa odciski łap dinozaurów, na których dodatkowo można zobaczyć fakturę skóry gadów. W skład tego samego odkrycia wchodzi także 70 śladów ssaków. Wszystko wskazuje na to, że ślady pozostawione przez ssaki należały do zwierząt znacznie większych, niż myślano, że istniały w tym okresie na świecie (odciski mają do pięciu centymetrów średnicy).

Do tej pory ekspedycja odkryła również szczątki plezjozaurów, pterozaurów i mozazaurów, ssaków morskich a także przodków waleni i krokodyli. Do tej pory uważano, że dwa gatunki mozazaurów (Carnodeus belgicus i Mosasaurus hoffmani), których szczątki odnalazł zespół Mateusa, nie występowały w tej części świata.

Octavo Mateus w 2005 roku jako pierwszy odkrył szczątki dinozaura na terenie Angoli. W marcu bieżącego roku na łamach "Annals of the Brazilian Academy of Sciences" udowodniono, że szczątki ogromnego gada, znalezione przez Mateusa w 2005 roku, należały do nieznanego wcześniej gatunku. Został on nazwany Angolatitan adamastor ("Angolatitan" oznacza "pochodzący z Angoli", natomiast "Adamastor" to imię morskiego potwora występującego w portugalskich legendach).

W skład zespołu prowadzonego przez Octavio Mateusa wchodzi także dwóch naukowców amerykańskich i jeden holenderski.

Odnalezione szczątki zostaną teraz poddane badaniom, a później trafią na wystawę w Muzeum Geologii Uniwersytetu Agostinho Neto w Luandzie, stolicy Angoli.

PAP - Nauka w Polsce

stm/ ula/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024