01.10.2020
PL EN
14.09.2011 aktualizacja 14.09.2011

Trujące rogi nosorożców zniechęcą kłusowników

W Republice Południowej Afryki rogi nosorożców będą nasączane substancję toksyczną dla ludzi. Ma to zniechęcić kłusowników - informuje serwis naukowy Discovery News. <br />


Na nosorożce kłusuje się dla ich rogu, który na Dalekim Wschodzie jest ceniony, ponieważ uważa się go za afrodyzjak i lek na wiele chorób. W rzeczywistości składa się z keratyny - tego samego związku, który buduje włosy i paznokcie.

W rezerwacie przyrody w Krugersdorp w RPA opracowano substancję do zwalczania pasożytów na ciele nosorożców. Powoduje ona, że róg nosorożca staje się wysoce toksyczny dla ludzi. Po spożyciu może ona u człowieka wywołać silny ból głowy i konwulsje.

Substancja zawiera barwnik, za sprawą którego róg nosorożca podczas prześwietlania skanerem na lotnisku świeci na neonowy różowy kolor. Tę właściwość zachowuje nawet po sproszkowaniu.

"Ta substancja ma podwójne działanie. Trzyma na odległość naturalne pasożyty, jak i pasożytującego człowieka. Działa trzy-cztery lata" - wyjaśnia przedstawicielka rezerwatu, Lorinda Hern.

"Trwałe rozwiązanie polegałoby na wyeliminowaniu popytu na róg nosorożca. Ale nie wydaje się to na razie możliwe" - dodaje.

W 2011 r. w RPA zostało dotąd zabitych 279 nosorożców. W ostatnich latach kłusownictwo dramatycznie wzrasta. Dla porównania, w 2007 r. było 13 takich przypadków. Popyt wynika m.in. ze wzrostu zamożności części ludzi w Azji.

"Edukacja ma jeszcze długą drogę przed sobą, zanim konsumenci nauczą się, iż róg nosorożca nie ma ani żadnych składników odżywczych, ani wartościowych z medycznego punktu widzenia" - tłumaczy Hern.

Na czarnym rynku róg nosorożca osiąga wysokie ceny. Zapewne dlatego w ostatnich miesiącach pojawiły się doniesienia o licznych kradzieżach lub próbach kradzieży w europejskich muzeach historii naturalnej. Niejednokrotnie łupem padały wypchane nosorożce, którym złodzieje odcinali głowy. Policja podejrzewa, że stoją za tym zorganizowane grupy przestępcze.

PAP - Nauka w Polsce

krx/ agt/bsz

Copyright © Fundacja PAP 2020