24.01.2021
PL EN
04.06.2012 aktualizacja 04.06.2012

Prof. Tadeusz Więckowski nowym przewodniczącym KRPUT

Profesor Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej, został przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) na kadencję 2012-2016 – poinformował w piątek rzecznik PWr Andrzej Charytoniuk.

Szefem KRPUT kończącej się kadencji jest prof. Antoni Tajduś, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który – zgodnie z tradycją – w nowej kadencji będzie honorowym przewodniczącym Konferencji.

KRPUT zrzesza 24 uczelnie kształcące na kierunkach technicznych i ścisłych. O zaliczeniu do grona uczelni technicznych decydują posiadane przez nie uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w zakresie nauk technicznych lub uprawnienia równorzędne.

Tadeusz Więckowski urodził się 31 października 1952 r. w Lwówku Śląskim (Dolnośląskie), jest absolwentem PWr. W 1980 r. obronił rozprawę doktorską. Tytuł profesora uzyskał w 2002 r., a stanowisko profesora zwyczajnego w 2007 r. W kwietniu 2008 został wybrany na stanowisko rektora Politechniki Wrocławskiej.

Jest specjalistą w dziedzinie telekomunikacji, teleinformatyki i kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń, systemów i instalacji telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. Za całokształt prac związanych z badaniami naukowymi i za wdrożenie układu antenowego Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim oraz laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej otrzymał wraz zespołem dwie nagrody Prezesa Rady Ministrów.

Wraz z zespołem zainicjował, utworzył i wypromował pierwszy w Polsce kierunek \"Teleinformatyka\" oraz doprowadził do powstania unikatowego w skali światowej Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej, które uzyskało nostryfikację Unii Europejskiej. Do sukcesów profesora Więckowskiego należy także zbudowanie najlepszego w Polsce klastra \"Wspólnota Wiedzy i Innowacji w Zakresie Technik Informacyjnych\", który działa na Politechnice Wrocławskiej.

KRPUT istnieje od 1989 roku. Konferencja pierwotnie działała pod nazwą Autonomicznej Konferencji Rektorów Wyższych Szkół Technicznych, a pod obecną nazwą od roku 1996. Jest członkiem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Do grona należą m.in.: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie; Politechnika Warszawska; Politechnika Gdańska; Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki; Politechnika Łódzka; Politechnika Poznańska; Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie; Akademia Morska w Gdyni. (PAP)

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021