Ministerstwo Edukacji i Nauki

09.12.2021
PL EN
21.06.2013 aktualizacja 21.06.2013

W Kołobrzegu otwarto Ośrodek Szkolenia Rybołówstwa Bałtyckiego

W czwartek w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) uroczyście otwarto Ośrodek Szkolenia Rybołówstwa Bałtyckiego. Jest to jedyna tego typu placówka w Polsce. Prowadzi ją Akademia Morska w Szczecinie.

Jak powiedział podczas otwarcia odpowiadający za utworzenie ośrodka prof. Wojciech Ślączka, rybacy będą tu zdobywać kwalifikacje zgodne z wymaganiami Międzynarodowej Konwencji STCW-F w sprawie standardów szkolenia, certyfikacji i nadzoru załogi statków rybackich.

Jak dodał Polska ma przystąpić do tej konwencji jesienią br. Jeśli do tego dojdzie, rybacy będą musieli podnieść swoje umiejętności.

Ośrodek powstał w dawnych, dwóch wybudowanych w 1935 r. obiektach koszarowych, które Akademia Morska kupiła od Agencji Mienia Wojskowego.

W ośrodku znajduje się m.in. jedyny w Polsce symulator mostka statku rybackiego pracujący w technologii 3D z najnowszą w Europie wersją oprogramowania.

Symulator znajduje się w specjalnym pomieszczeniu, gdzie na wszystkich ścianach znajdują się ekrany. Dzięki temu możliwe jest manewrowanie kutrem, śledzenie ławicy ryb, stawianie sieci i korzystanie z antykolizyjnego systemu ARPA, systemu automatycznej identyfikacji statków na morzu AIS oraz elektronicznej mapy ECDIS.

W pomieszczeniu można symulować rejs trzema rodzajami rybackich jednostek. W bazie danych programu znajdują się wizualizacje wszystkich główne polskich i europejskich portów. W bazie nie ma jeszcze Kołobrzegu, ale jak powiedział prof. Ślączka, oprogramowanie pozwala na zbudowanie własnego modelu i port ten powinien powstać w ciągu 6 – 12 miesięcy.

W ośrodku znajduje się również wirtualny symulator siłowni okrętowej, pozwalający na przećwiczenie około tysiąca scenariuszy identyfikacji i postępowania przy różnego rodzaju awariach.

Kołobrzeski obiekt Akademii Morskiej w Szczecinie kosztował 14,2 mln zł. Połowa pieniędzy na jego budowę pochodziła z unijnych funduszy z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich” PO Ryby 2007 – 2014.

Jak powiedział w czwartek prof. Ślączka ośrodek jest w stanie przeszkolić wszystkich polskich rybaków zgodnie wymaganiami konwencji STWC-F. Akademia Morska chce też szkolić w Kołobrzegu rybaków z innych krajów basenu Morza Bałtyckiego.

PAP - Nauka w Polsce

sibi/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021