Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.10.2021
PL EN
06.02.2015 aktualizacja 06.02.2015

Uniwersytet Warszawski popularnie o archeologii

Źródło: Instytut Archeologii UW Źródło: Instytut Archeologii UW

O tajemnicach solnych mumii z Iranu, archeologii eksperymentalnej i tajemniczych przodkach Galindów na Mazurach można m.in. przeczytać w kolejnym numerze popularnonaukowego czasopisma „Archeo UW”, które ukazało się nakładem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Drugi numer liczy ponad 140 stron. Zamieszczono w nim 13 artykułów bogato ilustrowanych fotografiami, mapami i rysunkami. Jak wyjaśnia Ludwika Jończyk, redaktor czasopisma, ich autorami są pracownicy i studenci Instytutu Archeologii UW, których celem było zaprezentowanie szerszemu gronu wyników swoich badań w przystępnej i atrakcyjnej formie. Czytelnik znajdzie tutaj teksty dotyczące badań archeologicznych prowadzonych w Polsce, Europie, a nawet w Azji, na lądzie i pod wodą, bo ta ostatnia specjalność szczególnie dynamicznie rozwija się na UW w ostatnich latach.

"Nie brak również opisów współpracy z pokrewnymi dyscyplinami, jak antropologia czy architektura. Opisy eksperymentów wykonywanych w zakresie archeologii doświadczalnej pokazują natomiast zupełnie inny rodzaj archeologicznej działalności. Odbiegający od stereotypowej łopaty i ukazujący pradziejowe realia w sugestywny i fascynujący sposób” – czytamy we wstępie.

Tom wieńczy tekst wspominający postać zmarłego w zeszłym roku prof. Jerzego Kolendo, archeologa, epigrafika, wieloletniego pracownika Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego.

Magazyn ukazuje się w dwóch postaciach – tradycyjnego czasopisma dostępnego w siedzibie Instytutu przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 w Warszawie (wydruk drugiego numeru ukaże się za miesiąc) oraz elektronicznej, do pobrania bezpłatnie w formacie pdf.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021