Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
28.10.2015 aktualizacja 28.10.2015

Instytut Chemii Fizycznej PAN zaprasza firmy do współpracy

Interdyscyplinarne badania Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie wspierają innowacyjność w przemyśle i rozwój gospodarczy partnerów biznesowych. Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski Interdyscyplinarne badania Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie wspierają innowacyjność w przemyśle i rozwój gospodarczy partnerów biznesowych. Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski

Przedsiębiorcy, wdrażający innowacyjne technologie i szukający współpracy z naukowcami, mogą skorzystać z serwisu internetowego „IChF dla firm”. Serwis został uruchomiony przez Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie.

Serwis jest dostępny na stronie: http://www.ichfdlafirm.pl/

Celem działań Instytutu jest zacieśnienie współpracy z przemysłem, efektywniejszy transfer nowatorskiej wiedzy do gospodarki i podniesienie skuteczności Instytutu i współpracujących z nim firm w rywalizacji o środki unijne.

"Na arenie międzynarodowej liczą się gospodarki tylko tych państw, które postawiły na rozwój nauki i techniki. Stopniowo i w Polsce przedsiębiorcy zaczynają sięgać po innowacyjne rozwiązania technologiczne. Firmy i zakłady przemysłowe mogą i powinny przy tym jak najobficiej czerpać z osiągnięć polskiej nauki. Taka współpraca przyniosłaby nie tylko korzyści gospodarcze i naukowe, ale również otworzyła zaangażowanym stronom drogę do licznych funduszy unijnych ukierunkowanych na transfer osiągnięć między nauką a przemysłem" - czytamy w komunikacie przesłanym przez IChF PAN.

"Szukasz innowacyjnych tematów? Zapraszamy! Jesteś przedsiębiorcą już wdrażającym innowacyjne technologie, lecz masz problem o charakterze naukowym czy technologicznym, z którym nie potrafisz sobie poradzić? Zgłoś się do nas! Mamy świetnych, interdyscyplinarnych specjalistów, którzy pomogą znaleźć efektywne rozwiązania" - zachęca prof. dr hab. Robert Hołyst, pełnomocnik ds. wdrożeń w IChF PAN. Podkreśla jednocześnie, że Instytut jako jednostka finansowana z pieniędzy podatników oferuje im swoją pomoc na zasadzie współpracy naukowej.

Przedsiębiorcy i naukowcy mogą w IChF PAN identyfikować i oznaczać związki organiczne w złożonych matrycach, ustalać stopień zanieczyszczenia wody, określać właściwości powierzchni i strukturę materiałów porowatych, badać skład fazowy i zmiany struktury materiałów dla przemysłu farmaceutycznego czy analizować małe ilości substancji pojawiających się podczas awarii urządzeń elektrycznych dużej mocy. Specjaliści zajmujący się mikrobiologią kosmetyczną i kliniczną mogą wykrywać i identyfikować bakterie (w tym chorobotwórcze) i patogeny. Rozwijane w Instytucie ultraszybkie techniki laserowe nadają się do wykorzystania w mikroobróbce powierzchni oraz do różnorodnych badań, m.in. nad zmianami konformacyjnymi w polimerach i strukturą wody w reakcjach enzymatycznych, jak również nad analizą barwników, pigmentów malarskich i spoiw oraz detekcją markerów chorób nowotworowych.

„W ramach współpracy z przedsiębiorcami jesteśmy w stanie przeprowadzić kompetentne pomiary i analizy dotyczące szerokiej gamy procesów fizycznych, chemicznych, a nawet biologicznych o znaczeniu praktycznym dla wielu gałęzi gospodarki, w tym przemysłu kosmetyczno-perfumeryjnego, farmaceutycznego, bioinżynierii, fotoelektroniki czy różnego rodzaju nanotechnologii. Wystarczy się z nami skontaktować” - zachęca prof. Hołyst.

Wśród dotychczasowych partnerów IChF PAN znajdują się największe koncerny, takie jak południowokoreański Samsung, japoński Mitsui Chemicals czy brytyjsko-holenderski Unilever. Działający przy Instytucie Zakład Doświadczalny CHEMIPAN znany jest z produkcji substancji zapachowych wpływających na zachowanie owadów-szkodników. Przy IChF PAN działają również dwie spółki wysokich technologii zajmujące się technikami mikroprzepływowymi, założone w 2011 roku, praktycznie natychmiast po zmianach prawnych umożliwiających instytutom PAN udział w firmach typu spin-off.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024