Ministerstwo Edukacji i Nauki

24.09.2021
PL EN
16.12.2015 aktualizacja 16.12.2015

Słynny egiptolog patronem szkoły w Podkowie Leśnej

Dyrektor szkoły, Elżbieta Mieszkowska i burmistrz Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna Artur Tusiński odsłaniają portret Prof. Kazimierza Michałowskiego podarowany przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, fot. A. Szymczak. Dyrektor szkoły, Elżbieta Mieszkowska i burmistrz Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna Artur Tusiński odsłaniają portret Prof. Kazimierza Michałowskiego podarowany przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, fot. A. Szymczak.

Prof. Kazimierz Michałowski – twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej – został patronem publicznego gimnazjum w Podkowie Leśnej – poinformowało Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW, którego założycielem był również naukowiec.

Młodzież wybrała swojego patrona w głosowaniu. Jest to pierwsza placówka szkolna, która otrzymała imię prof. Michałowskiego.

Uroczystość odbyła się 14 grudnia. W czasie wystąpień, zarówno przedstawiciele władz Podkowy Leśnej, organizacji społecznych, jak i zaproszeni archeolodzy, m.in. wychowankowie prof. Michałowskiego i jego dzieci, zgodnie podkreślali, że osoba i osiągnięcia profesora to świetne źródło inspiracji dla działań szkoły i jej uczniów.

Grudniowa uroczystość była zwieńczeniem całorocznym działań szkoły. W ich ramach odbyły się uczniowskie debaty i prezentacje na temat prof. Michałowskiego i jego pracy. Miał miejsce także konkurs rysunkowy na komiks na temat archeologa. Uczniowie wmurowali również w ścianę szkoły „kapsułę czasu” z opisami i fotografiami z życia jej uczniów. „Ten swoisty +depozyt fundacyjny+, stanowiący też świadectwo nadania placówce imienia nowego patrona, ma zostać wydobyty ze skrytki za 50 lat” – czytamy w komunikacie CAŚ UW.

Prof. Michałowski jest założycielem i patronem Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Naukowiec jest również jednym z zasłużonych obywateli tego miasta. Jego kandydaturę, jako patrona gimnazjum, zgłosiły podkowiańskie środowiska szkolne i pozarządowe. Naukowiec mieszkał i pracował w Podkowie, w willi „Krychów”, w której mieściło się archiwum Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN.

Prof. Kazimierz Michałowski (1901-1981) był inicjatorem polskich badań archeologicznych we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Już w latach 30. XX wieku we współpracy z francuskimi archeologami rozpoczął polskie wykopaliska w Egipcie. Po pierwszym sezonie badawczym w warszawskim Muzeum Narodowym zorganizowano wystawę, prezentującą zabytki pozyskane w Egipcie. W 1956 roku rozpoczął wykopaliska w Tell Atrib w Delcie Nilu. W kolejnych latach wykładał na Uniwersytetach w Kairze i Aleksandrii. Jednocześnie rozpoczął badania w Deir el-Bahari – gdzie kierował wieloletnim projektem konserwatorskim w obrębie świątyni Hatszepsut. Tuż obok odkrył nieznaną świątynię Totmesa III.

To z inicjatywy prof. Michałowskiego w 1959 roku powstała w Kairze Polska Stacja Archeologii Śródziemnomorskiej – obecnie CAŚ UW, któremu Stacja obecnie formalnie podlega. W latach 60. prof. Michałowski stanął na czele komitetu mającego na celu uchronić przed zalaniem słynną świątynię skalną Ramzesa II w Abu Simbel – Nil został spiętrzony pod na skutek skonstruowania Wielkiej Tamy Asuańskiej. Również w ramach tego przedsięwzięcia prof. Michałowski badał obszar, który miał zostać zalany. Wtedy udało się odkryć katedrę w Faras, której malowidła można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie – to największy zbiór chrześcijańskich malowideł ściennych odkryty dotąd w Nubii.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021