Ministerstwo Edukacji i Nauki

24.10.2021
PL EN
04.02.2016 aktualizacja 04.02.2016

Wirus Zika może być przenoszony drogą płciową - podejrzewają badacze

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W USA mogło dojść do zakażenia wirusem Zika drogą seksualną, a nie przez ukąszenie komara Aedes aegypti – informuje „BBC News” powołując się na oświadczenie Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie.

Do takiej infekcji mogło dojść w Dallas w Teksasie u mężczyzny, którego żona przebywała w Wenezueli i została tam zakażona wirusem Zika przez komara. Zastępca dyrektora CDC Anne Schuchat powiedziała, że w Teksasie zarejestrowano siedem innych przypadków zakażenia tym patogenem, ale wszystkie związane są z ukąszeniem przez zainfekowanego komara Aedes aegypti.

„Jednak w tym przypadku nie sądzimy, że wirusa przeniósł komar, lecz podejrzewamy, że doszło do jego przeniesienia drogą seksualną” – powiedziała.

To pierwszy taki przypadek w Stanach Zjednoczonych, ale nie pierwszy na świecie. Według CDC, do przeniesienia Zika drogą seksualną doszło już w 2013 r. na Polinezji Francuskiej.

CDC nie ukrywa, że podejrzenie to jest niepokojące, ponieważ w takiej sytuacji Zika może się rozprzestrzenić również na kraje, gdzie nie występują komary Aedes aegypti.

U 80 proc. zakażonych osób wirus ten nie wywołuje poważniejszych objawów, jedynie gorączkę, wysypkę, bóle stawów oraz zaczerwienienie oczu. Powstaje pytanie, czy osoby te nieświadomie mogą zakażać swych partnerów seksualnych? Wtedy zarazek ten mógłby się rozprzestrzeniać podobnie jak wirus HIV. (PAP)

zbw/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021