23.09.2020
PL EN
20.05.2016 aktualizacja 20.05.2016

PANel próbny: PAN zaprasza osoby z szansą na grant ERC na rozmowy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Próbne panele dla osób, które przeszły pomyślnie pierwszy etap starań o Starting Grant Europejskiej Rady ds. Nauki (ERC), organizuje Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN. W panelu mają one szansę sprawdzić się przed ekspertami w danej dziedzinie.

Jak przypomniano na stronie PAN, próbny panel to element przygotowań przed rozstrzygającym spotkaniem w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli, które zdecyduje o przyznaniu pieniędzy na realizację ich planu badawczego. Tego typu „trening” jest standardową procedurą w przypadku aplikantów z krajów mających wysoki odsetek przyznanych europejskich grantów.

Prestiżowe granty European Research Council - ERC finansują przełomowe i nowatorskie pomysły w dowolnym obszarze nauki. Potwierdzają też wysoką jakość i innowacyjność prowadzonych badań. Niestety, do Polski trafia ich niewiele – do tej pory otrzymało je 18 badaczy. "Wynika to m.in. z braku profesjonalnego wsparcia zarówno w procesie tworzenia wniosku, jak i w przygotowywaniach do rozmów kwalifikacyjnych tych kandydatów, którzy mają realne szanse na uzyskanie finansowania" - skomentowano w komunikacie PAN.

Polska Akademia Nauk organizuje próbne rozmowy kwalifikacyjne dla osób, które przeszły pomyślnie pierwszy etap starań o otrzymanie Starting Grant ERC. W trakcie spotkania każdy kandydat zaprezentuje krótko swój pomysł badawczy. Następnie w ciągu maksymalnie 20 minut będzie odpowiadać na pytania panelu ok. 10 ekspertów zarówno ze swojej dziedziny nauki, jak i dziedzin pokrewnych. Na zakończenie zaplanowano półgodzinną dyskusję specjalistów ze wszystkich paneli oraz pozostałych uczestników, w trakcie której kandydaci wysłuchają uwag, komentarzy oraz rad, dotyczących samego projektu badawczego, jak i formy wystąpienia. Tego typu sugestie pozwolą aplikantom doszlifować swoje wystąpienia i być przygotowanym do podchwytliwych pytań w Brukseli.

Pierwsze trzy takie rozmowy odbędą się 8 czerwca 2016 r.

Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN zaprasza do kontaktu osoby, które dostały się do drugiego etapu konkursów ERC i chciałyby mieć zorganizowany panel próbny. Szczegóły na stronie PAN.  

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020