Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
18.04.2017 aktualizacja 18.04.2017

Ofiarom nadużyć ciężko się skoncentrować

Osoby, które przed ukończeniem 18. roku życia, doświadczyły przemocy fizycznej lub seksualnej, albo były świadkami aktów agresji w rodzinie, mają w późniejszym życiu problemy ze skupieniem uwagi – zawiadamia pismo „Brain and Behavior”.

W mózgach osób posiadających traumatyczne przeżycia z dzieciństwa naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego (USA) wykryli nieprawidłowe połączenia pomiędzy obszarem przetwarzającym emocje a miejscem odpowiedzialnym za koncentrację.

Badacze porównali dwie grupy młodych weteranów wojennych. Jedna z nich składała się z osób, które w przeszłości (przed ukończeniem 18. r.ż.) były ofiarami nadużyć; druga stanowiła grupę kontrolną. Specjaliści przeprowadzili wśród uczestników testy uwagi oraz zmierzyli aktywność mózgu w trakcie wykonywania zadań.

Analizy pokazały, że ofiary przemocy gorzej niż pozostali radziły sobie w testach uwagi – miały problemy z utrzymaniem koncentracji. W ich mózgach zaobserwowano zaburzoną komunikację między ciałem migdałowatym (siedliskiem emocji) a korą przedczołową (ośrodkiem koncentracji).

"Trauma z młodości może powodować w późniejszym życiu nie tylko problemy emocjonalne, ale również ze względu na zmiany w mózgu wpływać na codzienne funkcjonowanie w obszarach, takich jak praca, edukacja, relacje, czy też prowadzenie pojazdów" – podsumowuje Michael Esterman, jeden z autorów badania (DOI: 10.1002/brb3.684). (PAP)

ooo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021