Koralowce będą uciekać z równika przed ciepłem

Najbardziej pożądanym przez koralowce miejscem do budowania raf mogą się okazać w ciągu najbliższych kilku dekad tereny podzwrotnikowe, a nie jak do tej pory okołorównikowe - sugerują badacze z University of Bristol.

Wzrost temperatur powiązany z emisją gazów cieplarnianych może powodować śmierć koralowców, a coraz wyższa kwasowość wód utrudnia im budowanie swoich szkieletów. Dr Elena Couce, prof. Andy Ridgwell i dr Erica Hendy z University of Bristol (W. Brytania) wykorzystali modele komputerowe, aby przewidzieć przyszłe zmiany w rozłożeniu raf koralowych na świecie w odniesieniu do tych dwóch czynników.

Okazało się, że dominujący był czynnik temperatury, co szczególnie dotyczyło koralowców niedaleko równika.

"Tak jak ludzie biorą pod uwagę różne czynniki wybierając miejsce do życia, tak rozwój koralowców może zależeć od wielu kolidujących ze sobą czynników. Globalne ocieplenie jest silniejsze na równiku i wypycha koralowce na większe szerokości geograficzne, natomiast bliżej biegunów jest większa kwasowość, która spycha je w kierunku równika" - wyjaśniła dr Couce.

Dr Hendy dodała, że w niektórych rejonach, gdzie warunki dla koralowców są skrajne, jak wschodni Ocean Spokojny, mogą takie pozostać, a nawet stać się dogodniejsze. "To było niespodziewane i ma poważne implikacje dla rozwoju koralowców - te obszary nie są +przegraną sprawą+" - powiedziała.

Rafy koralowe są bardzo wrażliwe na zmiany klimatu. Są też niezwykle istotne dla życia w oceanach, charakteryzując się najwyższą bioróżnorodnością wśród morskich ekosystemów.

"Przewidujemy, że przed 2070 r. zachodni Pacyfik, w tym obszar +Trójkąta Koralowego+ między Azją a Australią, stanie się niegościnny dla koralowców. To niepokojące, gdyż Trójkąt Koralowy obejmuje 70 proc. znanych gatunków tych organizmów. Pogorszą się również warunki na Wielkiej Rafie Koralowej, choć mniej gwałtownie, bo to dalej od równika" - powiedziała dr Couce.

Prof. Ridgwell dodaje, że ekspansja koralowców jest ograniczona dostępnością płytkich wód z właściwą ekspozycją na słońce, co daje właściwe warunki do osiedlania się larw korali i formowania nowych raf. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera