Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
17.01.2013 aktualizacja 17.01.2013

Zalety wymyślonego przyjaciela

Rodzice dostrzegają wiele pozytywów w posiadaniu przez ich dziecko niewidzialnego, wymyślonego kompana - wynika z badań naukowców z Wielkiej Brytanii.

Rezultaty badania kwestionariuszowego przeprowadzonego wśród rodziców przez badaczy z Barking and Dagenham Educational Psychology Service oraz z Institute of Education w Londynie wskazują na to, że opiekunowie wcale nie martwią się wybujałą wyobraźnią swoich pociech, a nawet zauważają wiele korzyści, które wnosi w życie dziecka wymyślony przyjaciel.

Niewidzialny kolega wpływa na rozwój fantazji u malucha, stanowi inspirację do wymyślania historyjek i nowych zabaw, jest jego towarzyszem zabawy i powiernikiem. Rodzice podawali także mnóstwo przykładów, które dowodziły, iż wyobrażony przyjaciel pomaga dzieciom poradzić sobie z trudnymi momentami w życiu, jak przeprowadzka lub wyjazd na wakacje. Może być ponadto sposobem na wypróbowywanie różnych zachowań i obserwowanie reakcji opiekunów, dzięki czemu, dziecko uczy się regulować swoje zachowanie.

"Przede wszystkim wyniki naszego badania przypominają nam, jak bujną wyobraźnię posiadają dzieci i że jest to coś, z czego powinniśmy być zadowoleni" - komentuje współautorka badań dr Karen Majors.

Rezultaty badania zaprezentowanego na tegorocznym spotkaniu Oddziału Psychologii Edukacyjnej i Dziecięcej Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego, który odbywa się w Bristolu w dniach 9-11 stycznia 2013 r., pozwoliły również stwierdzić, że wymyślony przyjaciel jest najczęściej tej samej płci, co dziecko. (PAP)

ooo/jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024